Czy na pracowników pracujących przy komputerach, należy naliczyć zwiększony odpis podstawowy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych?
Od 15 stycznia 2009 r. praca przy komputerze nie jest uznawana za pracę w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, chyba że jest to element pracy określonej w przepisach (np. prace operatorów reaktorów jądrowych, czy prace nawigatorów na statkach morskich oraz pilotów morskich).
Zasady ustalania odpisów podstawowych określone zostały w przepisach ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.) - dalej u.z.f.ś.s. Zgodnie z art. 5 u.z.f.ś.s. wysokość odpisu podstawowego na jednego pracownika wykonującego prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze - w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656 z późn. zm.) - dalej u.e.p., wynosi 50% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą. Wysokość odpisu podstawowego może być zwiększona o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, o którym wyżej mowa, na każdą zatrudnioną osobę, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności.
Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych u.e.p. - prace w szczególnych warunkach to prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku. Wykaz prac w szczególnych warunkach określa załącznik nr 1 do ustawy.
Czynniki ryzyka, o których wyżej mowa, są związane z następującymi rodzajami prac:
w szczególnych warunkach determinowanych siłami natury:
1) prace pod ziemią,
2) prace na wodzie,
3) prace pod wodą,
4) prace w powietrzu;
5) w szczególnych warunkach determinowanych procesami technologicznymi:
6) prace w warunkach gorącego mikroklimatu - prace wykonywane w pomieszczeniach, w których wartość wskaźnika obciążenia termicznego WBGT wynosi 28 °C i powyżej, przy wartości tempa metabolizmu pracownika powyżej 130 W/m2,
7) prace w warunkach zimnego mikroklimatu - prace wykonywane w pomieszczeniach o temperaturze powietrza poniżej 0 °C,
8) bardzo ciężkie prace fizyczne - prace powodujące w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny u mężczyzn - powyżej 8.400 kJ, a u kobiet - powyżej 4.600 kJ,
9) prace w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego,
10) ciężkie prace fizyczne związane z bardzo dużym obciążeniem statycznym wynikającym z konieczności pracy w wymuszonej, niezmiennej pozycji ciała; przy czym ciężkie prace fizyczne to prace powodujące w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny u mężczyzn - powyżej 6.300 kJ, a u kobiet - powyżej 4.200 kJ, a prace w wymuszonej pozycji ciała to prace wymagające znacznego pochylenia i (lub) skręcenia pleców przy jednoczesnym wywieraniu siły powyżej 10 kG dla mężczyzn i 5 kG dla kobiet (wg metody OWAS pozycja kategorii 4) przez co najmniej 50% zmiany roboczej.
Prace o szczególnym charakterze to prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się; wykaz prac o szczególnym charakterze określa załącznik nr 2 do ustawy.
Ani w załączniku nr 1, ani w załączniku nr 2 nie została wymieniona praca przy komputerach, wobec czego w chwili obecnej nie jest to praca w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze tylko z tego powodu, że dana osoba pracuje na komputerze. Aby była to praca w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze musi być spełniony dodatkowy warunek - np. musi to być praca określonego rodzaju (np. praca kontrolerów ruchu lotniczego).
Od dnia 18 marca obowiązują nowe przepisy wykonawcze - zob. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz. U. Nr 43, poz. 349). W rozporządzeniu tym nie ma już mowy o pracownikach zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych. Tym samym podstawą są wyłącznie zapisy ustawowe.
Czy na pracowników pracujących przy komputerach, należy naliczyć zwiększony odpis podstawowy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych?
Czy na pracowników pracujących przy komputerach, należy naliczyć zwiększony odpis podstawowy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych? Od 15...