Czy na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela można z nim rozwiązać stosunek pracy i w jakim terminie, tzn. w trakcie urlopu czy też po jego zakończeniu gdyby lekarz medycyny pracy orzekł jego zdolność do pracy?
Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem mianowanym może nastąpić w trybie wskazanym w pytaniu tylko wówczas, jeżeli po urlopie zdrowotnym nauczyciel nadal będzie niezdolny do pracy. W trakcie urlopu zdrowotnego rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie nie jest dopuszczalne.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania ulega rozwiązaniu w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni, przy czym do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel:
uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub
zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia.
Jeżeli więc został udzielony urlop dla poratowania zdrowia, to wówczas nie można rozwiązać stosunku pracy z nauczycielem mianowanym w powyższym trybie. Dopiero po zakończeniu urlopu zdrowotnego, tj. po 4 czerwca 2011 r. dopuszczalne będzie rozwiązanie stosunku pracy z uwagi na długotrwałą nieobecność związaną z niezdolnością do pracy, w razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie kontrolne o dalszej niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy nauczycielskiej.