Czy możliwe jest skorzystanie przez pracownika z urlopu na żądanie w następnym roku?
Zgodnie art. 1672 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. - pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.
Od 1 stycznia 2012 r. przepis art. 168 k.p. stanowi zaś, że urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 k.p., czyli zgodnie z planem urlopów, należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego. Ta zasada nie dotyczy części urlopu udzielanego zgodnie z art. 1672 k.p., a więc urlopu na żądanie.
W związku z powyższym należy uznać, że skorzystanie przez pracownika z urlopu na żądanie jest możliwe tylko w danym roku kalendarzowym. Nie ma możliwości przeniesienia przysługujących pracownikowi 4 dni na rok następny. W następnym roku będą przysługiwać pracownikowi kolejne 4 dni urlopu na żądanie.
Na marginesie można dodać, że urlop na żądanie przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na cześć etatu w dniach kalendarzowych. Nie będzie, zatem konieczności dzielenia urlopu na żądanie na godziny. W przeciwnym przypadku po podziale 4 dni na godziny pracownikowi zatrudnionemu na część etatu mogłoby przysługiwać więcej niż 4 dni kalendarzowe urlopu na żądanie.