Odpowiedź

Do obowiązków statystycznych należy przekazywanie danych dotyczących prowadzonej działalności zgodnie z programami badań statystycznych – elektronicznie za pośrednictwem platformy gromadzenia danych statystycznych, a w przypadkach wskazanych w programie badań statystyki publicznej – w innej formie lub postaci. Programy badań statystycznych są ustalane corocznie w drodze rozporządzenia. Reguluje ono formę przekazywania danych statystycznych. Jeżeli w corocznym rozporządzeniu jest wskazana wyłącznie forma elektroniczna przekazania danych, wówczas posiadanie platformy elektronicznej jest konieczne. Podmiot zatrudniający nie więcej niż 5 osób pracujących ma zwykle możliwość przekazywania danych statystycznych w formie papierowej.
W przypadku tzw. formularzy incydentalnych, do których zalicza się kartę statystyczną wypadku przy pracy należy wskazać, że zasadą jest przesyłanie tej karty w formie elektronicznej przez portal sprawozdawczy GUS. W przypadku pracodawców zatrudniających nie więcej niż 5 pracowników można przekazać oryginał karty w formie papierowej do US w Gdańsku, po przesłaniu uzasadnionej informacji o wyborze tej formy.

Uzasadnienie

Obowiązki przesyłania statystycznych materiałów sprawozdawczych do urzędu statystycznego dotyczą wszystkich podmiotów gospodarki narodowej – osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Kwestie z tym związane reguluje ustawa z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r, poz. 1068) - dalej u.s.p. Zgodnie z art. 30 u.s.p., podmioty gospodarki narodowej są obowiązane m.in. do przekazywania nieodpłatnie danych dotyczących prowadzonej działalności i jej wyników zgodnie z programem badań statystycznych statystyki publicznej. Przekazywanie tych danych odbywa się w postaci elektronicznej – w szczególności za pośrednictwem tzw. platformy gromadzenia danych statystycznych, a w przypadkach wskazanych w programie badań statystycznych – w innej formie lub postaci.
Programy badań statystycznych są ogłaszane corocznie w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Zawarte są w nich regulacje dotyczą formy, w jakiej należy przekazywać do urzędów statystycznych poszczególne sprawozdania statystyczne. Zgodnie z § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 lipca 2015 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2016 r. (Dz. U. poz. 1304) - dalej r.p.b.s., dane statystyczne są przekazywane do wskazanego w Programie miejsca przekazywania danych w formie elektronicznej, w szczególności z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego system statystyki publicznej. Jeżeli w Programie jest ustalona wyłącznie forma elektroniczna przekazania danych, podmiot przekazujący dane statystyczne jest obowiązany do ich przekazania w takiej formie.
W przypadku sprawozdania o warunkach pracy Z-10, zgodnie z r.p.b.s., formą przekazania informacji jest forma elektroniczna – za pośrednictwem portalu sprawozdawczego GUS (portal.stat.gov.pl). Niemniej, zgodnie z § 5 ust. 3 r.p.b.s., jeżeli podmiot o liczbie osób pracujących nie większej niż 5 jest obowiązany, zgodnie z Programem, do udziału w badaniach statystycznych prowadzonych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, jest możliwe przekazywanie danych statystycznych w formie papierowej, po przesłaniu do urzędu statystycznego wskazanego w Programie informacji o wyborze tej formy.
Karta statystyczna wypadku jest tzw. formularzem incydentalnym. Sporządza się ją na podstawie zatwierdzonego protokołu powypadkowego, w którym stwierdzono, że wypadek jest wypadkiem przy pracy lub wypadkiem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy. Kwestie techniczne związane ze sporządzaniem i przesyłaniem karty wypadku do urzędu statystycznego reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 stycznia 2009 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy (Dz. U. Nr 14, poz. 80 z późn. zm.) - dalej r.s.k.w.p. Zgodnie z § 5 ust. 3 r.s.k.w.p., statystyczną kartę przekazuje się w formie elektronicznej na portal sprawozdawczy Głównego Urzędu Statystycznego. Wyjątek od powyższej zasady został przewidziany w § 5 ust. 4 r.s.k.w.p., zgodnie z którym pracodawca zatrudniający nie więcej niż 5 pracowników może przekazać oryginał statystycznej karty sporządzony w formie papierowej do Urzędu Statystycznego w Gdańsku po przesłaniu uzasadnionej informacji o wyborze tej formy.

Sebastian Kryczka, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 14 stycznia 2017 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów