Odpowiedź:
Odpowiedni zapis układu zbiorowego, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu pozwala na uniknięcie płacenia składek ZUS.
Uzasadnienie:
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 28 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 2015 r. poz. 2236 ze zm.) podstawy wymiaru składek ZUS nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.
Aby móc zatem skorzystać z powyższego zwolnienia musi być wprowadzona częściowa odpłatność, a świadczenie musi znajdować podstawę w odpowiednim akcie prawa wewnętrznego. Może to być układ zbiorowy lub regulamin wynagradzania, a w przypadku ich braku dopuścić należy uchwałę zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub zarządzenie prezesa. W celu uniknięcia wszelkich wątpliwości, redagując zapis aktów prawa wewnętrznego warto nie tyle podkreślać fakt finansowania przez pracodawcę części świadczenia, co wyraźnie określić, że pracownik ma prawo do nabycia kart MultiSport za część ceny, czyli po cenie niższej niż detaliczna.
Przy okazji warto zwrócić uwagę na jedną rzecz. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.) wydatki na działalność socjalną nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 800 ze zm.) przez działalność socjalną rozumie się usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Oznacza to, że wydatki na kartę MultiSport finansowane ze środków obrotowych mogą zostać podważone jako koszt uzyskania przychodów.
Paweł Ziółkowski,
autor współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Odpowiedzi udzielono 10.04.2017 r.