Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.
W prawie brak ustawowych szczegółowych przepisów wykonawczych dotyczących umiejscowienia regałów na hali. Decyzje o konfiguracji regałów w hali podejmuje pracodawca mając na uwadze własne potrzeby organizacyjne oraz bezpieczeństwo pracowników, to pracodawca ponosi z tego tytułu pełną odpowiedzialność.
Ogólne warunki bezpieczeństwa dotyczące regałów nakreśla § 69 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.). Regały powinny mieć odpowiednio wytrzymałą i stabilną konstrukcję oraz zabezpieczenia przed ich przewróceniem się. Szerokość odstępów między regałami powinna być odpowiednia do stosowanych środków transportowych oraz powinna umożliwiać bezpieczne operowanie tymi środkami i ładunkami.
Sposób układania materiałów na regałach i ich zdejmowania nie może stwarzać zagrożeń dla bezpieczeństwa pracowników.
Regały powinny spełniać wymagania określone w następujących normach:
- PN-M-78320:1978 - Urządzenia do składowania - Regały magazynowe - Nazwy, określenia, podział i symbole.
- PN-M–78321:1988 - Regały magazynowe wolnostojące - Wymagania i badania.
- PN-M–78322:1989 - Urządzenia do składowania. Regały magazynowe. Parametry podstawowe.
Drogi w magazynie powinny spełniać wymagania określone w normie:
- PN-M-78010:1968 Transport wewnętrzny -- Drogi i otwory drzwiowe -- Wytyczne projektowania
Możliwe są różne konfiguracje umiejscowienia regałów w magazynie, w tym nad bramą wjazdową pod warunkiem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy z uwzględnieniem sposobu magazynowania i transportu towarów. Rozwiązaniem zalecanym jest opracowanie "Instrukcji Organizacji Magazynowania i Transportu", która w sposób przejrzysty ustala wszystkie procedury postępowania zapewniające bezpieczeństwo pracownikom podczas pracy w magazynie.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.