Czy istnieje wymóg prawny, który mówi o tym, ile apteczek należy zapewnić w klinice stomatologicznej?
Czy musi być 1 apteczka w każdym gabinecie?

Tak, istnieje wymóg prawny nakładający dodatkowe wymagania względem gabinetów stomatologicznych w zakresie ilości oraz sposobu wyposażenia apteczek do udzielania pierwszej pomocy.
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) w art. 2091 zobowiązuje pracodawcę m.in. do zapewnienia środków niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy w razie nagłych wypadków.
Zgodnie z § 44 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy.
Powyższe wymagania zostały powtórzone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 czerwca 1984 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w poradniach i pracowniach stomatologicznych (Dz. U. Nr 37, poz. 197) - zgodnie z § 9 ust. 2 pracownia stomatologiczna powinna być wyposażona w apteczkę pierwszej pomocy.

Dodatkowe wymagania wobec gabinetów stomatologicznych zostały określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 marca 2000 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia, urządzenia i sprzęt medyczny, służące wykonywaniu indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej i grupowej praktyki lekarskiej (Dz. U. Nr 20, poz. 254) - dalej r.m.z.
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 30 r.m.z. pomieszczenie, w którym lekarz-stomatolog wykonuje praktykę powinno być wyposażone w zestaw do udzielania pierwszej pomocy obejmujący w szczególności:
•zestaw rurek ustno-gardłowych
•zestaw masek twarzowych
•worek samorozprężalny
•sprzęt niezbędny do kaniulacji żył
•płyny infuzyjne oraz niezbędne leki i środki opatrunkowe
•aparat do pomiaru ciśnienia krwi i stetoskop
W przypadku lekarza stomatologa, który udziela świadczeń zdrowotnych wyłącznie w miejscu wezwania podany powyżej zestaw powinien być dostosowany do transportu (podstawa prawna: art. 5 ust. 5 r.m.z.).

Uwagi

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 marca 2000 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia, urządzenia i sprzęt medyczny, służące wykonywaniu indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej i grupowej praktyki lekarskiej (Dz. U. z 2000 r. Nr 20, poz. 254) obowiązuje zgodnie z komunikatem Ministerstwa Zdrowia z dnia 7 lipca 2005 r.:
"W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi obowiązywania rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 marca 2000 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia, urządzenia i sprzęt medyczny, służące wykonywaniu indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej i grupowej praktyki lekarskiej (Dz. U. Nr 20, poz. 254) Ministerstwo Zdrowia informuje, że rozporządzenie to nadal obowiązuje. Zmiana przepisu stanowiącego podstawę prawną do wydania rozporządzenia, wprowadzonego ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808) nie ma wpływu na moc obowiązującą rozporządzenia, gdyż treść przepisu upoważniającego nie uległa zmianie.".
Łukasz Wawszczak.