Ubezpieczyciel firmy zażądał zmiany na wydziałach produkcyjnych dotychczas używanych metalowych szaf na farby, lakiery, rozpuszczalniki (zapas technologiczny tygodniowy). Argumentował to możliwością powstania pożaru par tych produktów na skutek elektrostatyki.
Czy w świetle dostępnych przepisów jestem zmuszony zastosować szafy bezpieczeństwa zgodne z normą DIN EN 14470-1 (PN-EN 14470-1) narzucającą wytrzymałość ogniową (15-90 minut) wentylacje, samozamykanie itd. w halach gdzie jest instalacja tryskaczowa?
Z przepisów dot. ochrony przeciwpożarowej budynków nie wynika bezpośrednio obowiązek stosowania specjalnych szaf bezpieczeństwa przy przechowywaniu materiałów niebezpiecznych. Wyposażenie hal w urządzenia tryskaczowe nie ma znaczenia na sposób zabezpieczenia materiałów niebezpiecznych.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 80, poz. 563), stanowi że wszystkie czynności związane z wytwarzaniem, przetwarzaniem, obróbką, transportem lub składowaniem materiałów niebezpiecznych należy wykonywać zgodnie z warunkami ochrony ppoż. określonymi w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego lub według wskazań ich producenta. Zapas materiałów niebezpiecznych należy przechowywać w sposób uniemożliwiający powstanie pożaru lub wybuchu w następstwie procesu składowania lub wskutek wzajemnego oddziaływania. Ciecze palne o temp. zapłonu poniżej 55[0]C należy przechowywać wyłącznie w pojemnikach wykonanych z materiałów co najmniej trudno zapalnych, odprowadzających ładunki elektryczności statycznej, wyposażonych w szczelne zamknięcia i zabezpieczonych przed stłuczeniem.

Uwagi
Zakładam, że w pytaniu chodzi o materiały rzeczywiście niebezpieczne pożarowo do których zaliczamy np.: ciecze palne o temp. zapłonu poniżej 55[0]C. Nie wszystkie farby, rozpuszczalniki, lakiery stanowią zagrożenie pożarowe.

Jerzy Żurek