Odpowiedź:
Informacje na temat nośności regałów powinny być czytelne i zrozumiałe dla wszystkich pracowników, w związku z czym powinny być w języku polskim.
Uzasadnienie:
W myśl § 68 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) materiały i inne przedmioty powinny być magazynowane w pomieszczeniach i miejscach do tego przeznaczonych. Pomieszczenia magazynowe powinny spełniać wymagania bezpieczeństwa, stosownie do rodzaju i właściwości składowanych w nich materiałów. Ponadto przy składowaniu materiałów należy wywiesić czytelne informacje o dopuszczalnym obciążeniu podłóg, stropów i urządzeń przeznaczonych do składowania (regałów).
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 43, poz. 224 z późn. zm.) – dalej u.j.p., na terytorium RP przy stosowaniu przepisów z zakresu prawa pracy używa się języka polskiego, jeżeli umowa ma być wykonana lub wykonywana na tym terytorium. Powyższe dokumenty mogą być jednocześnie sporządzone w wersji lub wersjach obcojęzycznych. Podstawą ich wykładni jest wersja w języku polskim, jeżeli osoba świadcząca pracę jest obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej.
Ponadto, zgodnie z art. 7a u.j.p., obowiązek używania języka polskiego dotyczy również m.in. ostrzeżeń i informacji znajdujących się na towarach (a więc również na regałach). Nie wymagają przy tym opisu w języku polskim ostrzeżenia i informacje, jeżeli są wyrażone w powszechnie zrozumiałej formie graficznej. Jeżeli jednak formie graficznej towarzyszy opis, to powinien on być sporządzony w języku polskim.
Mając na uwadze powyższe, informacje na temat nośności regałów powinny być czytelne i zrozumiałe dla wszystkich pracowników, a co za tym idzie – sporządzone w języku polskim.
W opisanym przypadku pracodawca powinien obok istniejących, obcojęzycznych informacji umieścić takie same ostrzeżenia w języku polskim. Tym samym omawiany obowiązek zostanie spełniony.
Maciej Ambroziewicz, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP
Odpowiedzi udzielono: 27 maja 2015 r.
Czy informacja o nośności regałów powinna być podana w języku polskim (dla zakładu pracy położonego w Polsce)?
Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHPCzy informacja o nośności regałów powinna być podana w języku polskim (dla zakładu pracy położonego w Polsce)?Producent przekazał informacje, ale komunikaty są po niemiecku np. Fachlast: 100 kg; Feldlast: 600 kg, co nie jest dla wszystkich czytelne.