Zamierzamy zwracać pracownikom, którzy dojeżdżają do pracy z innych miejscowości koszty zakupu biletów PKS i PKP.
Czy takie finansowanie (lub dofinansowanie) będzie obciążone podatkiem dochodowym i oskładkowane?

W omawianym przypadku mamy do czynienia z przychodem ze stosunku pracy, który powinien być opodatkowany i nieoskładkowany.
Obowiązkiem pracownika jest stawienie się do pracy. Tym samym zwrot kosztów przejazdów z domu do pracy i z pracy do domu jest przychodem w rozumieniu art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f. Zgodnie z tymi przepisami przychodami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Dodatkowo ustawodawca stwierdził, iż za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Powyższe powoduje, że otrzymana kwota stanowi przychód ze stosunku pracy i powinna być opodatkowana.

W zakresie składek ZUS można natomiast skorzystać z wyłączenia. Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.) podstawy wymiaru składek ZUS nie stanowią korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. Powoduje to, że aby skorzystać z wyłączenia z podstawy wymiaru składek ZUS, pracodawca powinien wprowadzić stosowny zapis do regulaminu płacy, a jeżeli nie jest zobowiązany do jego tworzenia - powinien wydać stosowne zarządzenie.