Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP
Czy w świetle prawa, doposażenie stanowiska pracy (nie indywidualnie na pracownika), na którym wykorzystuje się narzędzia udarowe w rękawice antywibracyjne będzie wystarczające?
Praca z wykorzystaniem tych narzędzi jest sporadyczna.
Odpowiedź
W świetle przepisów, dobór środków ochrony indywidualnej, w tym rękawic antywibracyjnych oraz sposób ich stosowania, należy do pracodawcy. Przy doborze konkretnego środka ochrony indywidualnej (rękawic) bardzo ważna jest jego wielkość. Nie zawsze udaje się dopasować jeden rozmiar dla wszystkich pracowników, dlatego zalecany jest dobór indywidualny. Dobrze, gdy dobór środków odbywa się po konsultacji z pracownikami.
Aby dokonać doboru rękawic pod względem wielkości, w pierwszej kolejności wykonujemy pomiary ręki - mierzymy:
- obwód dłoni mierzymy prowadząc miarkę krawiecką na wysokości 20 mm od nasady kciuka między kciukiem i palcem wskazującym wokół dłoni,
- długość zmierzyć miarką po wewnętrznej części dłoni przykładając początek miarki przy nadgarstku do końca palca wskazującego.
Wielkość ręki – 6; obwód ręki 152 mm; długość ręki – 160 mm.
Wielkość ręki – 7; obwód ręki 178 mm; długość ręki – 171 mm.
Wielkość ręki – 8; obwód ręki 203 mm; długość ręki – 182 mm.
Wielkość ręki – 9; obwód ręki 229 mm; długość ręki – 192 mm.
Wielkość ręki – 10; obwód ręki 254 mm; długość ręki – 204 mm.
Wielkość ręki – 11; obwód ręki 279 mm; długość ręki – 215 mm.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 2376 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502) - dalej k.p. pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować go o sposobach posługiwania się tymi środkami.
Pracodawca ustala:
- rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne oraz
- ustala przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego (art. 2377 § 2-3 k.p.);
- konsultuje z pracownikami lub ich przedstawicielami wszystkie działania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, w szczególności dotyczące: przydzielania pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego (art. 23711a § 1 k.p.).
Roman Majer, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.
Odpowiedzi udzielono: 29 grudnia 2014 r.