Odpowiedź:

Przepisy bhp w zakresie uprawnień dozorowych nie posługują się pojęciem bezpośredni przełożony, ale „osoba kierująca”. W myśl obowiązujących przepisów osoba kierująca czynnościami osób obsługujących linie pakujące i mających uprawnienia elektryczne eksploatacyjne do 1 kV powinna mieć uprawnienia dozorowe. Od struktury organizacyjnej zakładu pracy zależy, czy osobą kierującą będzie bezpośredni przełożony (np. brygadzista), czy przełożony wyższego strzebla (np. kierownik produkcji).

Uzasadnienie:

Zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. Nr 89, poz. 828 z późn. zm.) mogą zajmować się osoby, które spełniają wymagania kwalifikacyjne dla następujących rodzajów prac i stanowisk pracy:

1) eksploatacji - do których zalicza się stanowiska osób wykonujących prace w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym;

2) dozoru - do których zalicza się stanowiska osób kierujących czynnościami osób wykonujących prace w zakresie określonym w pkt 1 oraz stanowiska pracowników technicznych sprawujących nadzór nad eksploatacja urządzeń, instalacji i sieci.

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) nie określa pojęcia "osoby kierującej pracownikami". Mogą to być: kierownik zakładu pracy, jego zastępcy, kierownicy jednostek organizacyjnych w zakładzie, kierownicy zespołów pracowniczych (brygadziści, majstrowie, mistrzowie).

Roman Majer, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP

Odpowiedzi udzielono 30 kwietnia 2015 r.