Czas pracy kierowców zatrudnionych na podstawie stosunku pracy regulują przepisy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców. W zakresie nieuregulowanym przepisami tej ustawy stosuje się przepisy Kodeksu pracy. Sferą, w której przepisy Kodeks pracy znajdują w pełni swe zastosowanie w sprawach dotyczących czasu pracy kierowców-pracowników, jest obliczanie wymiaru czasu pracy na dany okres rozliczeniowy, ustalanie wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, udzielanie czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych, ustalanie wymiaru i rozliczanie czasu pracy, a także praca w nocy oraz w niedziele i święta.
 
 
Czas pracy kierowcy obejmuje więcej okresów niż sam czas prowadzenia pojazdu. Planując pracę kierowcy, uwzględnia się też inne okresy wliczane do czasu pracy kierowcy. Czas pracy kierowcy to czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, obejmujący wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego, a w szczególności: prowadzenie pojazdu; załadowywanie i rozładowywanie oraz nadzór nad załadunkiem i wyładunkiem; kontrolę i nadzór nad osobami wsiadającymi i wysiadającymi; czynności spedycyjne; codzienną obsługę pojazdów i przyczep; niezbędne formalności administracyjne (np. czynnością administracyjną może być załatwianie formalności z celnikami czy z policją), inne prace, podejmowane w celu wykonania zadania służbowego lub zapewnienia bezpieczeństwa osób, pojazdu i rzeczy oraz utrzymanie pojazdu w czystości.
Czasem pracy jest również czas poza przyjętym rozkładem czasu pracy, w którym kierowca pozostaje na stanowisku pracy kierowcy w gotowości do wykonywania pracy, w szczególności podczas oczekiwania na załadunek lub rozładunek, których przewidywany czas trwania nie jest znany kierowcy przed wyjazdem albo przed rozpoczęciem danego okresu.
Do czasu pracy kierowcy nie wlicza się: czasu dyżuru, jeżeli podczas dyżuru kierowca nie wykonywał pracy; nieusprawiedliwionych postojów w czasie prowadzenia pojazdu; dobowego nieprzerwanego odpoczynku oraz5 lub 6-godzinnej przerwy w pracy, dopuszczalnej w przerywanym czasie pracy. Natomiast ustawa o czasie pracy kierowców pozwala pracodawcom wliczać do czasu dyżuru specyficzne okresy występujące w pracy kierowców. Do czasu dyżuru zalicza się przerwy przeznaczone na odpoczynek -  każdemu kierowcy, w przypadku gdy liczba godzin pracy nie przekracza 9 godzin, po sześciu kolejnych godzinach pracy przysługuje przerwa przeznaczona na odpoczynek w wymiarze nie krótszym niż 30 minut, a w przypadku gdy liczba godzin pracy wynosi więcej niż 9 godzin, przerwę w wymiarze nie krótszym niż 45 minut.

 

W praktyce prawidłowe planowanie i rozliczanie czasu pracy kierowców to niełatwe zadanie. Autorka Magdalena Barbara Rycak omawia wszelkie związane z tym trudności w sposób jasny i kompleksowy. „Czas pracy kierowców. Zagadnienia prawne i praktyczne” to publikacja przeznaczona przede wszystkim dla przedsiębiorców z branży transportowej, prawników zajmujących się czasem pracy kierowców, a także pracowników działów kadr rozliczających czas pracy kierowców.

 

Dowiedz się więcej z książki
Czas pracy kierowców. Zagadnienia prawne i praktyczne
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł