Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP

Co powinno zawierać skierowanie marynarza na badania lekarskie?

Odpowiedź

Skierowanie musi zawierać: informację o miejscu zatrudnienia, pieczątkę nagłówkową firmy z numerami NIP i REGON oraz podpis osoby upoważnionej do wystawienia skierowania (kierownik działu lub specjalista ds. bhp), informacje o stanowisku i rodzaju pracy, informacje o rodzaju badania (wstępne, okresowe, kontrolne, doraźne), w przypadku osób niepełnosprawnych informację o grupie inwalidzkiej.

Uzasadnienie

Rodzaje badań: wstępne, okresowe, kontrolne i doraźne. Badania wykonywane są co 2 lata do ukończenia 50 roku życia, i co rok po ukończeniu 50 roku życia. Badania doraźne przeprowadza się na pisemny wniosek armatora, urzędu morskiego, lekarza statku, państwowego portowego inspektora sanitarnego. Ponadto, aby uzyskać świadectwo morskie marynarz musi przejść szereg badań w celu określenia zdolności do pracy na statkach morskich i żeglugi śródlądowej.

Przy badaniach wstępnych i okresowych do uzyskania Międzynarodowego Świadectwa Zdrowia wymagane są następujące badania: ogólne badanie lekarskie – w tym stan uzębienia (konsultacja stomatologiczna), badanie narządu wzroku (konsultacja okulistyczna – ostrość wzroku, rozróżnienie barw, pole widzenia, dno oczu), badania narządu słuchu (konsultacja laryngologiczna z audiogramem), badanie neurologiczne, badanie radiologiczne klatki piersiowej, lub wynik badania wykonany najwyżej 12 miesięcy przed dniem badania, badanie serologiczne na kiłę i AIDS (dotyczy pracowników statków morskich), badanie morfologiczne i biochemiczne krwi (morfologia krwi, OB, poziom glukozy we krwi, profil wątrobowy, badanie ogólne moczu), badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych, jeżeli wykonywane czynności wymagają posiadanych warunków zdrowotnych określonych w odrębnych przepisach niezbędnych do ustalenia zdolności do pracy.

Na badania doraźne kieruje się osoby w razie stwierdzenia okoliczności mogących wskazywać utratę wymaganych warunków zdrowotnych, osoby które mogą być powołane na wyższe stanowisko oficerskie, osoby, które brały udział w wypadkach morskich obejmują badania psychologiczne. Badania doraźne wykonuje się, a pisemny wniosek powyżej wymienionych instytucji.

Zagadnienia te regulują przepisy ustaw: z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1184) oraz z dnia 5 sierpnia 2015 r. o pracy na morzu (Dz. U. poz. 1569).

Aleksandra Dawidowska, autorka współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 29 sierpnia 2016 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów