Firma zamierza zatrudnić obywatela Ukrainy, który przebywa w Polsce na podstawie wizy państwa Schengen typu C.
Jakie czynności muszą wykonać pracodawca i cudzoziemiec, aby otrzymać wizę w celu wykonywania pracy?
Pracownik powinien wystąpić o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Pracodawca powinien złożyć oświadczenie o zamiarze zatrudnienia lub wystąpić o zezwolenie na pracę.
W chwili obecnej obywatele Ukrainy mogą przekraczać granicę i przebywać w Polsce (strefie Schengen) w ruchu bezwizowym. Dlatego też zamiast wizy w celu wykonywania pracy cudzoziemiec powinien wystąpić o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Jest ono udzielane, gdy celem pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest wykonywanie pracy oraz spełnione są łącznie następujące warunki opisane w art. 114 i następne ustawy z 12.12.2013 r. o cudzoziemcach – dalej u.c.
W myśl art. 108 ust. 1 u.c. jeżeli termin na złożenie wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy został zachowany i wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie:
1) wojewoda umieszcza w dokumencie podróży cudzoziemca odcisk stempla potwierdzającego złożenie wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy;
2) pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za legalny od dnia złożenia wniosku do dnia, w którym decyzja w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy stanie się ostateczna.
Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę zwalnia z obowiązku uzyskiwania zezwolenia na pracę – zob. art. 87 ust. 1 pkt 11a ustawy z 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Problem jednak w tym, że zazwyczaj się na nie dość długo czeka, a samo złożenie wniosku nie daje prawa do zatrudnienia, a jedynie legalizuje pobyt. Dlatego też pracodawca powinien złożyć oświadczenie o zamiarze zatrudnienia, o ile spełnione są warunki z § 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 21.04.2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Jeżeli warunki nie są spełnione – warto, aby pracodawca wystąpił o zezwolenie o pracę (można je uzyskać szybciej niż zezwolenie na pobyt czasowy i pracę).
Jeżeli Ukrainiec nie ma nadanego numeru NIP lub PESEL, należy wystąpić o nadanie numeru NIP.
Poza tym trzeba dopełnić identycznych obowiązków, jak w przypadku Polaków.