Pytanie:
Co należy wpisać w ust. 4 pkt 8 świadectwa pracy pracownika zatrudnionego na 1/2 etatu w Służbie Więziennej?
Okres pracy w Służbie Więziennej traktuje się jako pracę o szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym - w związku z art. 11 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej. Jednakże rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wskazuje, iż praca ma być wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy.
W przypadku pomyłki czy pracodawca może sam bez wniosku pracownika skorygować świadectwo pracy?
W pkt 4 ppkt 8 świadectwa pracy musicie Państwo zamieścić informacje o okresie wykonywania pracy o szczególnym charakterze, jej rodzaju i zajmowanym stanowisku.
Jak trafnie wskazujecie Państwo w pytaniu, zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1761, z późn. zm.) praca wykonywana w Służbie Więziennej jest traktowana jako praca o szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.). Warto zauważyć, że przepisy te nie uzależniają uznania jej za pracę o szczególnym charakterze od tego, w jakim wymiarze jest ona świadczona. Wskazane przez Państwa przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. Nr 8, poz. 43, z późn. zm.) - dalej r.w.e., nie regulują problematyki uznania pracy wykonywanej w Służbie Więziennej za pracę o szczególnym charakterze, a dotyczą szczególnych uprawnień, jakie są związane z jej wykonywaniem - prawa do wcześniejszej emerytury. Zgodnie z § 2 r.w.e. niemożliwym jest korzystanie z uprawnień w nim wskazanych, jeżeli praca nie jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy. Konsekwencją takiej regulacji nie jest więc to, że praca świadczona w wymiarze 1/2 etatu nie może zostać uznana za pracę o szczególnym charakterze, a jedynie to, że przedmiotowy pracownik, mimo że wykonywał pracę o szczególnym charakterze, nie będzie mógł skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury wynikającego z przepisów r.w.e.
W pkt 4 ppkt 8 świadectwa pracy należy zamieścić informacje o pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (okresie wykonywania, jej rodzaju i zajmowanym stanowisku). Skoro, jak wynika z powyższego, praca wykonywana w służbie więziennej jest traktowana jako praca o szczególnym charakterze, musicie Państwo zawrzeć w wydawanym pracownikowi świadectwie pracy informacje o okresie jej wykonywania, rodzaju i zajmowanym stanowisku, niezależnie od tego, że pracownik był zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Obowiązujące przepisy nie zawierają regulacji wskazujących wprost procedurę korygowania świadectwa pracy przez pracodawcę. Niezależnie od tego, moim zdaniem należy przyjąć, że skoro pracownikowi przysługuje prawo do domagania się sprostowania nieprawidłowo wystawionego świadectwa pracy, to tym bardziej pracodawca jest uprawniony do samodzielnego dokonania jego korekty w sytuacji, gdy zauważy, że popełnił błąd. Stanowisko to potwierdza również w swoim wyroku Sąd Najwyższy: "Pracownik, któremu wydano świadectwo pracy z podaniem w nim informacji o sposobie rozwiązywania stosunku pracy, informacji niezgodnej z rzeczywistością i mogącej utrudnić mu otrzymanie nowego zatrudnienia, powinien żądać bezzwłocznie, aby zakład pracy sprostował nieprawdziwą relację. Jeżeli pracownik nie przejawił w tym względzie wymaganej aktywności, a nieprawdziwa wzmianka okazała się wynikiem błędu po stronie zakładu pracy, który go natychmiast - po dowiedzeniu się o błędzie - sprostował, sporządzając właściwe świadectwo pracy, pracownikowi pozostającemu bez pracy w związku z wadliwym świadectwem pracy nie przysługuje roszczenie o odszkodowanie z tego tytułu za czas nieuzasadnionego opóźnienia w zgłoszeniu żądania sprostowania świadectwa pracy." (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 marca 1975 r., I PR 28/1975, OSNC 1976, nr 1, poz. 14).
Autor: Jarosław Masłowski
Pytanie:
Czy nurkowi, który w okresie zimowym pracuje na powietrzu przysługuje "dodatek zimowy"(gorący posiłek)?
Odpowiedź:
Nurkowi wykonującemu prace pod powierzchnią wody przysługuje od pracodawcy bezpłatne wyżywienie o wartości kalorycznej nie mniejszej niż 2500 kcal dziennie.
W pytaniu nie zostało dookreślone, jaką pracę będzie wykonywał nurek w okresie zimowym.
Ustawa z dnia 17 października 2003 r. o wykonywaniu prac podwodnych (Dz. U. Nr 199, poz. 1936) w art. 18 stanowi, iż w czasie wykonywania prac pod powierzchnią wody organizator prac podwodnych zapewnia nurkowi bezpłatne wyżywienie, o wartości kalorycznej nie mniejszej niż 2500 kcal dziennie.
Autor: Magdalena Ostapczuk
Pytania i odpowiedzi pochodzą Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Chcesz dowiedzieć się więcej? Zamów bezpłatną preznetację!!! Kliknij tutaj >>> |