Najczęstszą przyczyną rezygnacji z urlopu są problemy finansowe: aż 49 proc. niewyjeżdżających osób, czyli o 8 proc. więcej niż w roku ubiegłym, twierdzi, że na wakacje ich nie stać. Wśród pozostałych powodów znajdują się m.in. problemy zdrowotne, brak urlopu w pracy, inne obowiązki oraz konieczność przeznaczenia pieniędzy na inny cel, np. kupno lub remont mieszkania.
 
 
– Wyjazd na wakacje deklaruje tylko połowa respondentów. 45 proc. na pewno nie pojedzie, pozostali wciąż się wahają. Niestety, osoby, które nie wiedzą, czy pojadą na wakacje, częściej też deklarowały, że ostatni raz na wakacjach były kilka lat temu. Dlatego przypuszczam, że faktyczny odsetek osób wyjeżdżających na urlop to połowa populacji – podkreśla Przemysław Kasza, specjalista ds. badań i analiz w Provident Polska.
Przeciętna rodzina z dziećmi planuje wydać na urlop 2,8 tys. zł. To o ponad 1100 zł więcej niż deklarują pary bez dzieci. Większość na wakacje oszczędza, tylko co trzecia osoba jest w stanie opłacić wakacyjne wojaże z bieżących dochodów.