Już w kwietniu ma być uruchomiony Podlaski Bon Turystyczny 2025. Celem programu jest zachęcenie turystów do dłuższych pobytów na Podlasiu, regionie bogatym w walory przyrodnicze i kulturowe. Wojewoda podlaski, Jacek Brzozowski, zwraca uwagę, że coraz więcej turystów odwiedza region tylko na jeden dzień, bez noclegu. Aby przeciwdziałać temu trendowi, lokalne władze przeznaczyły 2 mln zł na dofinansowanie pobytów.
Wysokość tego bonu to od 200 do 400 złotych, w zależności od kategorii obiektu noclegowego. Program obejmie hotele, pensjonaty, pola namiotowe oraz gospodarstwa agroturystyczne.
Czytaj: ZUS podsumował Polski Bon Turystyczny>>
Wsparcie dla Dolnego Śląska i Opolszczyzny
Bon turystyczny 2025 ma być wprowadzony w dwóch województwach - dolnośląskie i opolskie. Obszary te ucierpiały podczas wrześniowej powodzi w 2024 roku. Samorządy tych województw prowadzą rozmowy z rządem na temat uruchomienia programu dofinansowania pobytów, który miałby ruszyć w sezonie wiosenno-letnim 2025 roku. Celem jest pobudzenie ruchu turystycznego oraz wsparcie lokalnych przedsiębiorców.
Rząd natomiast nie planuje wprowadzenia ogólnokrajowego bonu turystycznego 2025 na wzór programu z lat 2020-2023. Minister sportu i turystyki, Sławomir Nitras, w kwietniu 2024 roku stwierdził, że nie ma obecnie potrzeby wprowadzania takiego programu, gdyż branża turystyczna odnotowuje coraz lepsze wyniki, a hotele są pełne. Obecne inicjatywy mają charakter lokalny i są odpowiedzią na specyficzne potrzeby poszczególnych regionów.
Kto i jak korzystał z ogólnokrajowego bonu
Program wystartował 1 sierpnia 2020 r. Do końca marca 2023 r. uprawnionych do bonu turystycznego było ok. 4,5 mln osób, natomiast w systemie widniało ponad 3,9 mln aktywnych bonów. Wykorzystanych bonów było 95 proc., czyli prawie 3,8 mln, z czego całkowicie wykorzystano około 3 mln, zaś częściowo 778,6 tys. Niewykorzystanych aktywnych bonów było 5 proc., czyli prawie 188 tys.
Jak podał ZUS, największe zainteresowanie PBT odnotowano od lipca do sierpnia 2021 r. Zrealizowano wtedy około 31 proc. wszystkich transakcji, a kwota, którą zapłacono, stanowiła ponad 34 proc. wydatkowanych środków. Kolejny duży skok zarówno w liczbie transakcji, jak i kwocie płatności odnotowano w okresie wakacyjnym 2022 r. oraz w marcu 2023 r., czyli w ostatnim miesiącu obowiązywania programu.
Od początku działania programu PBT największą liczbę płatności bonem odnotowano w województwie małopolskim, na drugim miejscu uplasowało się województwo pomorskie, a na trzecim – zachodniopomorskie. Na czwartym miejscu znalazło się województwo mazowieckie.
Jeśli chodzi o kwotę płatności bonami, to również tutaj na pierwszym miejscu uplasowało się województwo małopolskie, na drugim – pomorskie, na trzecim – zachodniopomorskie i na czwartym – mazowieckie.
Podczas trwania programu najwyższą kwotę płatności za usługi hotelarskie (np. hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, kempingi) zrealizowano w województwie pomorskim i małopolskim. Na trzecim miejscu znalazło się województwo zachodniopomorskie, a na czwartym – dolnośląskie.
W przypadku płatności za imprezy turystyczne (np. parki rozrywki oraz touroperatorzy organizujący wycieczki, obozy, kolonie) sytuacja kształtowała się nieco inaczej niż w przypadku usług hotelarskich. W tej klasyfikacji prym wiodło województwo mazowieckie. Na drugim miejscu znalazło się województwo małopolskie, na trzecim – łódzkie i na czwartym – zachodniopomorskie.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.