Pierwsza sesja - w której wypowiadali się m.in. Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki, Paweł Tamborski, wiceminister Skarbu Państwa oraz Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki - dotyczyła restrukturyzacji i przyszłości właścicielskiej spółek węglowych. Przedstawiciele rządu zapewniali o planowanych giełdowych debiutach spółek węglowych, ale nie wykluczali poszukiwania inwestorów strategicznych.
Uczestnicy drugiego panelu odpowiadali na pytania o warunki bezpiecznego górnictwo oraz co można zrobić, by nierozerwalny łańcuch kopalnie – nadzór górniczy – samorządy działał jeszcze sprawniej. Janusz Malinga, dyrektor Departamentu Warunków Pracy WUG wskazywał, że potrzebne jest współdziałanie zarządów spółek węglowych, związkowców i zmiana mentalności górniczych załóg. Efektywna poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy sprzyja rentowności firm górniczych. Sprawa bezpieczeństwa ma być jednym z tematów obrad zespołu trójstronnego ds. górnictwa, który zbierze się w Warszawie 29 października z udziałem m.in. wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza. Zajęcie się tą kwestią jest szczególnie pilne, jeśli wziąć pod uwagę, że w tym roku zginęło już 24 górników, w tym 19 w kopalniach węgla kamiennego, choć nie doszło w nich do żadnej katastrofy. W całym górnictwie zdarzyło się w sumie ponad 1800 wypadków, z czego ponad 1000 właśnie na węglu kamiennym. Ciągły wzrost wypadkowości w polskim górnictwie, odnotowywany od 2005 r. tłumaczyli m.in. luką pokoleniową po zlikwidowaniu szkolnictwa górniczego.
Uczestnicy Forum podkreślali, że tylko bezpieczne górnictwo może być rentowne, a strategie bhp muszą być rozłożone w czasie. Oczywiście doraźne działania, takie jak organizacja czasu pracy czy lepsze wykorzystanie maszyn mogą przełożyć się na poprawę stanu bhp, nie zastąpią jednak rzetelnego, długofalowego planowania. Jeśli chodzi o współpracę z samorządami, uczestnicy panelu dyskusyjnego opowiedzieli się za poszerzeniem „łańcucha komunikacji” między kopalniami, nadzorem górniczym i samorządami o Skarb Państwa (tj. właściciela złóż), firmy okołogórnicze i przedstawicieli organizacji związkowych.
Bezpieczne górnictwo to rentowne górnictwo
15 października br. w Katowicach odbyło się V Forum Polski Węgiel. Poza przedstawieniem perspektyw rozwoju spółek węglowych, uczestnicy Forum skoncentrowali sięnametodach poprawy stanu bhp w polskim górnictwie.