Opracowany w Ministerstwie Pracy projekt czeka na rozpatrzenie przez Komitet Stały Rady Ministrów.

Unijna dyrektywa z 2002 roku wprowadza zasadę równego traktowania kobiet i mężczyzn w dostępie do zatrudnienia, kształcenia i awansu zawodowego oraz warunków pracy. Komisja zarzuciła dyskryminację przepisowi Kodeksu pracy, który mówi, że nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. W ocenie komisji przepisy powinny dotyczyć tylko kobiet w ciąży i karmiących.  

Sprawdź jakie zmiany wprowadzi pakiet dotyczący urlopów rodzicielskich

Projektowana przez resort zamiana ma doprecyzować, że zapisy dotyczą jedynie kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią. Nie będą one mogły wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, które mogą mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie piersią.

W Kodeksie ma też zostać doprecyzowane upoważnienie dla ministra pracy do wydania rozporządzenia. Ma ono zawierać wykaz prac, których nie będzie wolno wykonywać, bo są związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, np. ręcznym transportem ciężarów oraz mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kobiet, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią.

W konsekwencji zmian w Kodeksie pracy resort przygotował też nowe brzmienie artykułów ustaw o powszechnym obowiązku obrony i służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Nowe zapisy będą się odnosiły do tego, na jakie stanowiska służbowe lub funkcje przeznacza się kobiety do czynnej służby wojskowej, uwzględniając wykaz prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią.

Dotychczasowe rozporządzenia mają obowiązywać najwyżej 9 miesięcy od wejścia w życie ustawy. Resort chce, by weszła ona w życie po 14 dniach od uchwalenia.

W uzasadnieniu projektu ministerstwo zaznaczyło, że zasady bezpieczeństwa przy pracach związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznym dotyczące kobiet trafią do ogólnego rozporządzenia odnoszącego się do bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych.

(PAP)