Projekt zakłada wyłączenie z podstawy wymiaru składek środki otrzymywane na rehabilitację zawodową, społeczną oraz leczniczą osób niepełnosprawnych, z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) – wypłacane przez dysponentów ZFRON nielegitymujących się statusem zakładu pracy chronionej.
Biuro zwróciło się do pracodawców, którzy po 1 stycznia 2004 r. utracili status zakładu pracy chronionej a są nadal dysponentami ZFRON – o przedstawienie danych, które pozwolą na oszacowanie skutków finansowych zmiany rozporządzenia.
Jak podaje Biuro, zmiana będzie korzystna zarówno dla pracodawców, jak i dla osób niepełnosprawnych korzystających z ZFRON. Wprowadzenie zmiany rozporządzenia wymaga jednak uprzedniego oszacowania skutków finansowych opracowywanej zmiany dla budżetu ZUS. Biuro Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych nie dysponuje niezbędnymi danymi, danych tych nie posiadają również inne organy administracji, PFRON ani ZUS.
Dlatego Biuro zwróciło się bezpośrednio do pracodawców, którzy po 1 stycznia 2004 r. utracili status zakładu pracy chronionej a są nadal dysponentami ZFRON – o przedstawienie danych, które pozwolą na oszacowanie skutków finansowych zmiany rozporządzenia.