Pytanie pochodzi z publikacji Serwis BHP.
ADR to umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego materiałów niebezpiecznych (ADR) sporządzona w Genewie 30 września 1957 r. pod auspicjami Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych, opracowana i wydana przez Europejski Komitet Transportu Wewnętrznego, ratyfikowana przez Polskę w 1975 r.
Przepisy ADR są nowelizowane w cyklu dwuletnim (z początkiem roku nieparzystego). Tak więc najnowsza wersja ADR pochodzi z 1 stycznia 2011 r. i od tego czasu jest stosowana w Europie. Najnowsza wersja umowy ADR została określona w oświadczeniu rządowym z dnia 23 marca 2011 r. w sprawie wejścia w życie zmian do załączników A i B Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie dnia 30 września 1957 r. (Dz. U. Nr 110, poz. 641). Zmiany, które pojawiły się w nowej Umowie ADR z 2011 r., o których powinni być poinformowani pracownicy uczestniczący przy rozładunku towarów niebezpiecznych w transporcie są następujące:
1. Wykaz towarów niebezpiecznych (Dział 3.2)
Wykaz towarów niebezpiecznych (Dział 3.2) został poszerzony o kolejne materiały (ok. 20 nowych numerów UN),
2. Przepisy szczególne
Zmianie ulegają niektóre przepisy szczególne.
3. Nalepki
Nalepkę znaku dla materiałów zagrażających środowisku zastąpiono nowym wzorem, obecnie na nalepce jest ryba bez łezki.
4. Szkolenie
Nowe regulacje wprowadzają obowiązek (dotychczas było to zalecenie niesformułowane kategorycznie), by przed rozpoczęciem wykonywania czynności związanych z towarami niebezpiecznymi każdy pracownik został odpowiednio przeszkolony. Zaświadczenia z przeszkolenia powinny być przechowywane przez okres ustalony przez "właściwą władzę". Warto przyjąć okres co najmniej pięciu lat.
5. Obowiązku rozładowującego
Rozładowujący towar będzie musiał upewniać się, że ładunek spełnia wymagania przepisów (dotychczas miał nie utrudniać rozładunku i posprzątać pojazd, gdy doszło do jego zabrudzenia).
Wyłączenia - Towary pakowane w ilościach ograniczonych
Dział 3.4 Umowy ADR dotyczący zwolnień dla towarów pakowanych w ilościach ograniczonych poddany radykalnym zmianom. Przede wszystkim zlikwidowano kody LQ związane ze wskazaniem maksymalnych zawartości (w litrach lub kilogramach) na opakowanie wewnętrzne oraz na sztukę przesyłki. Zachowany został jednak czteroletni okres przejściowy dla stosowania tego systemu wyłączeń (do 30 czerwca 2015 r.).
Ilości do jakich ograniczone zostały wewnętrzne opakowania zostały zapisane w wykazie materiałów niebezpiecznych (Dział 3.2) i wskazane bezpośrednio dla poszczególnych pozycji UN.