Państwową Inspekcję Pracy już od trzech lat intensywnie kontroluje wśród pracodawców przestrzeganie przepisów prawa pracy przy zatrudnianiu na umowy cywilnoprawne (umowa o dzieło bądź zlecenie) oraz i umowy terminowe.
W 2014 r. ramach kontroli, które miały na celu sprawdzenie, czy zasadne jest stosowanie przez pracodawców umów cywilnoprawnych, inspektorzy pracy skontrolowali ponad 10 tys. firm i ponad 52,3 tys. takich umów. Z zebranych danych wynika, że 15 proc. z tych umów zostało zawartych mimo, iż warunki pracy były charakterystyczne dla stosunku pracy (de facto powinna być podpisana umowa o pracę).
Inspektorzy stwierdzili ponadto, że w porównaniu z 2013 r., o 11 proc. zwiększyła się liczba firm, w których stwierdzono naruszenie zakazu zawierania umów cywilnoprawnych w warunkach właściwych dla stosunku pracy. Dodatkowo, co piąty skontrolowany pracodawca lub przedsiębiorca naruszył przepisy prawa pracy, a nieprawidłowości dotyczyły 11,5 tys. osób, czyli o 21 proc. więcej osób niż rok wcześniej.
„Dzięki działaniom inspekcji w latach 2012-2013 ponad 12 tys. osób otrzymało, w miejsce posiadanych umów zlecenia czy o dzieło, umowy o pracę” – podkreśliła rzeczniczka głównego inspektora pracy Danuta Rutkowska.
Dodała, że również w 2015 r. zasadność zawierania umów cywilnoprawnych pozostaje przedmiotem szczegółowych kontroli PIP. „Społeczne i ekonomiczne skutki naruszania przepisów w tym zakresie są szczególnie dotkliwe dla młodych osób wchodzących na rynek pracy. Inspektorzy ocenią skalę nieprawidłowości w tym zakresie, m.in. w agencjach ochrony osób i mienia, w związku ze wzrastającą liczbą skarg oraz w placówkach handlowych, w tym wielkopowierzchniowych” – wskazała.
Inspektorzy kontynuować mają też kontrole, dotyczące prawidłowości zawierania i rozwiązywania terminowych umów o pracę. Jak wskazuje PIP, są one nadużywane przez pracodawców i niejednokrotnie zawierane na okresy wieloletnie, co świadczy o omijaniu obowiązujących przepisów.
„Działania kontrolne w tym zakresie zostaną wzmocnione kampanią informacyjną i edukacyjną PIP +Zanim podejmiesz pracę+, którą skierujemy do pracowników i osób rozpoczynających pracę. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy o przepisach regulujących zasady zatrudnienia” – poinformowała Rutkowska. (PAP)