Ustawa z 27.10.2017 r.o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2017 r. poz. 2175), która weszła w życie 1.01.2018 r. wprowadziła zmiany do przepisów art. 22 ust. 9 i 9a ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 200) - dalej u.p.d.o.f. Zmiany związane są z podwyższeniem o 100%, tj. do kwoty 85.528 zł rocznie, limitu dotyczącego stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.
Koszty te mają zastosowanie do przychodów określonych w przepisach art. 22 ust. 9 pkt 1–3 u.p.d.o.f., a więc do przychodów uzyskanych z tytułu:
- zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego,
- opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną,
- korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami.
W odniesieniu do przychodów uzyskanych od dnia 1.01.2018 r., ze wskazanych wyżej tytułów do których mają zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodów, maksymalna kwota kosztów nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty 85.528 (85.528 x 100%).
Wskazany przez ustawodawcę limit jest limitem rocznym i dotyczy wszystkich przychodów, do których w ciągu roku mają zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodów, niezależnie od tego czy są one uzyskiwane w ramach umów cywilnoprawnych, czy w ramach stosunku pracy. W przypadku uzyskiwania przychodów, od których naliczane są składki na ubezpieczenie społeczne limit ten należy liczyć od przychodów pomniejszonych o zapłacone składki.
Zwiększając kwotę limitu 50% kosztów uzyskania przychodów ustawodawca dodał jednocześnie ust. 9b do przepisów art. 22 u.p.d.o.f., wprowadzając ograniczenie dotyczące dziedzin działalności twórczej do których twórcy korzystając z praw autorskich i artyści wykonawcy korzystając z praw pokrewnych, lub rozporządzając tymi prawami, mogą zastosować 50% koszty.
Z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami,
50% koszty uzyskania przychodów mogą być stosowane tylko w przypadku gdy przychody uzyskiwane są z tytułu działalności:
- twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, programów komputerowych, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;
- badawczo-rozwojowej oraz naukowo-dydaktycznej;
- artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii;
- w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów, kaskaderów;
- publicystycznej.
Jeśli uzyskane przez podatnika przychody nie będą mogły być zakwalifikowane do jednej z wymienionych dziedzin nie będzie możliwe zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów.
Przepis ten od momentu wejścia w życie wzbudza wiele wątpliwości w konsekwencji w przyszłości może stać się przedmiotem sporu pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym.
Od 1 stycznia 2018 r., 50% koszty uzyskania przychodów mogą stosować między innymi:
- architekci,
- twórcy literatury pięknej, a więc dzieł literackich,
- kompozytorzy,
- twórcy filmów,
- programów telewizyjnych,
- twórcy stworzonych dla utworu audiowizualnego utworów muzycznych lub słowno-muzycznych oraz twórcy scenariuszy,
- twórcy programów komputerowych.
Prawo do skorzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów mają także osoby uzyskujące przychody z działalności badawczo-rozwojowej przez którą zgodnie z przepisami art. 5a pkt 38 u.p.d.o.f. należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań... (To tylko fragment komentarza. Pełna treść jest dostępna dla zalogowanych użytkowników Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych).
Dowiedz się, jak uzyskać dostęp do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych >>