Projekt rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów dotyczących działalności agencji zatrudnienia jest związany z aktualnymi zmianami w zasadach pracy tymczasowej:
[-DOKUMENT_HTML-]
W związku ze zmianą brzmienia art. 19k ustawy o pracownikach tymczasowych, utraci moc obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 lipca 2013 r. w sprawie działalności agencji zatrudnienia. Konieczne jest wydanie nowego rozporządzenia w tym zakresie przez ministra właściwego do spraw pracy.
Projekt rozporządzenia określa wzory:
- wniosku o wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia,
- formularza informacji o działalności agencji zatrudnienia składanej przez te podmioty marszałkowi województwa,
- formularza zbiorczej informacji o działalności agencji zatrudnienia składanej przez marszałka województwa ministrowi właściwemu do spraw pracy
– co w efekcie zapewni jednolitość stosowania procedur, w tym stosowanych dokumentów, oraz ułatwi tworzenie warunków do rozwoju agencji zatrudnienia i zwiększy ochronę klientów agencji zatrudnienia.
W stosunku do obecnie obowiązującego rozporządzenia zaproponowane w projekcie zmiany wynikają z konieczności dostosowania:
- wzoru wniosku o wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia– do zmian wprowadzonych w art. 18e ustawy, tj. w szczególności: określenia rodzajów świadczonych usług, dostosowania adresu podmiotu do adresu podmiotów zagranicznych oraz wymogu podawania adresów lokali.
We wniosku dokonano następujących zmian: dodanie nowego pkt 1, w którym wnioskodawca określa rodzaj świadczonych usług z zakresu agencji zatrudnienia, dodanie we wszystkich informacjach adresowych dodatkowego pola „powiat”, dodanie w pkt 3 „Adres siedziby podmiotu” dodatkowego pola „nazwa państwa”; wprowadzenie w pkt 5 wymogu podawania adresu lokalu, w którym są świadczone usługi agencji zatrudnienia na terytorium Polski (dotychczas był wymóg podawania adresu prowadzenia działalności gospodarczej); dodanie w pkt 7 i 8 wyrazów „o ile podmiot posiada taki numer”.
- wzorów certyfikatów – do zmian wprowadzanych w art. 18i ustawy, tj. dwóch rodzajów certyfikatów: certyfikatu uprawniającego do świadczenia usług: pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego lub poradnictwa zawodowego oraz certyfikatu uprawniającego do świadczenia usługi pracy tymczasowej.
- wzoru informacji o działalności agencji zatrudnienia – do zmian wprowadzonych w art. 19f ustawy, tj. rozszerzenie zakresu danych o cudzoziemcach oraz dodanie informacji dotyczącej zrzeszenia agencji zatrudnienia w związku branżowym; dodatkowo umożliwiono, odpowiednim zaznaczeniem, rozróżnienie składanej informacji od zmiany tej informacji;
Zmiany polegają na: wprowadzeniu możliwości oznaczenia, czy przekazywane dane składane są w ramach informacji o działalności agencji zatrudnienia, czy w ramach zmiany tej informacji, dodaniu pola dot. informacji o zrzeszeniu agencji zatrudnienia w związku branżowym, dodaniu w tabeli 1.2 kolumny 5 „w tym cudzoziemcy”, dodaniu tabeli 1.3. dot. informacji o osobach, które podjęły zatrudnienie lub inną pracę zarobkową za pośrednictwem agencji zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z uwzględnieniem obywatelstwa, dodaniu w tabeli 2.1 kolumny 6 „w tym cudzoziemcy”, dodaniu tabeli 2.2. dot. informacji o osobach kierowanych do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych, z uwzględnieniem obywatelstwa, dodaniu w tabeli 5.1 kolumny 3 „w tym cudzoziemcy”, dodaniu tabeli 5.2. dot. informacji o osobach kierowanych do pracy tymczasowej, z uwzględnieniem obywatelstwa.
- wzoru zbiorczej informacji o działalności agencji zatrudnienia – do zmian wprowadzonych w art. 19f ustawy, tj. do rozszerzonego zakresu danych o cudzoziemcach.
Zmiany polegają na: dodaniu w tabeli 1.2 kolumny 5 „w tym cudzoziemcy”, dodaniu tabeli 1.3. dot. informacji o osobach, które podjęły zatrudnienie lub inną pracę zarobkową za pośrednictwem agencji zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z uwzględnieniem obywatelstwa, dodaniu w tabeli 2.1 kolumny 6 „w tym cudzoziemcy”, dodaniu tabeli 2.2. dot. informacji o osobach kierowanych do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych, z uwzględnieniem obywatelstwa, dodaniu w tabeli 5.1 kolumny 3 „w tym cudzoziemcy”, dodaniu tabeli 5.2. dot. informacji o osobach kierowanych do pracy tymczasowej, z uwzględnieniem obywatelstwa, usunięciu w tabeli 6.2. „Liczba przedsiębiorców zagranicznych składających zawiadomienie …” kolumny 7 „praca tymczasowa”.
Proponuje się, aby rozporządzenie weszło w życie z dniem 1 czerwca 2017 r., tj. z dniem wejścia w życie ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw.
Źródło: MRPiPS