Osoby, które urodzą dziecko, a które nie będą uprawnione do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego (bezrobotni, studenci oraz osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umowa zlecenie) otrzymają nowe świadczenie rodzinne w wysokości 1000 zł netto miesięcznie. To główne założenie projektu ustawy, którego drugie czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie.
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw zakłada wprowadzenie świadczenia rodzinnego dla rodzin wychowujących dzieci, które do tej pory nie mogły z niego skorzystać. Ma ono przysługiwać osobom, które urodziły dziecko, a które nie są uprawnione do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego (bezrobotni, studenci oraz osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umowa zlecenie).
Propozycja ta realizuje zapowiedź premier Ewy Kopacz z exposé, zgodnie z którą wsparciem mają zostać objęci wszyscy rodzice. Proponowane świadczenie rodzicielskie będzie niezależne od dochodu w rodzinie. W myśl projektu, począwszy od 2016 r., rodzice, opiekunowie oraz rodziny zastępcze będą otrzymywać świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł netto miesięcznie przez rok po urodzeniu dziecka. Nowe świadczenie będzie przysługiwać również tym rodzicom, których dzieci urodziły się przed 1 stycznia 2016 r., a od urodzenia jednego dziecka nie minęły 52 tygodnie (w przypadku ciąży mnogiej – 71 tygodni). Projekt przewiduje, że świadczenia będą przysługiwały przez: 52 tygodnie – przy urodzeniu lub przyjęciu na wychowanie jednego dziecka; 65 tygodni – przy urodzeniu w jednym porodzie lub przyjęciu na wychowanie dwojga dzieci;67 tygodni – trojga dzieci; 69 tygodni –czworga dzieci; 71 tygodni - pięciorga i więcej dzieci.
W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie świadczenie będzie przysługiwało opiekunowi nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a gdy dziecko ma odroczony obowiązek szkolny – nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła sprawozdanie, w którym rekomenduje przyjęcie projektu z poprawkami. W propozycjach znalazły się m.in. takie rozwiązania jak: prawo do świadczenia rodzicielskiego dla osób, które samotnie wychowują dziecko i rezygnują z zasiłku macierzyńskiego oraz możliwość zatrudnienia opiekunów dziennych także na umowę o pracę. Kolejna poprawka umożliwi gminom przyznawanie z własnych środków dodatkowych świadczeń dla rodzin. Ponadto inna propozycja umożliwi ustalenie faktycznej sytuacji dochodowej rodzin rolniczych w sytuacji gdy nie jest pobierana renta z tytułu przekazania bądź dzierżawy gospodarstwa rolnego.
25 czerwca br. w bloku głosowań odbędzie się trzecie czytanie projektu.
Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 24 czerwca 2015 r.