Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy ścieki pochodzące z mycia pojazdów, które odprowadzane są bezpośrednio do zbiornika bezodpływowego bez wykorzystania urządzeń kanalizacyjnych zakładu, można zaliczyć do ścieków przemysłowych?


Odpowiedź:

Pytanie zawiera zbyt mało danych, co utrudnia analizę przypadku, jak też zrozumienie całościowego kontekstu tej sprawy.

Według wstępnej oceny uważam, że jeżeli podczas zabiegów związanych z myciem samochodów (zapewnie jest to tabor zakładowy) na terenie przedsiębiorstwa prowadzącego działalność gospodarczą następuje zużycie wody do ww. celów, to tak wykorzystana woda staje się ściekiem w rozumieniu art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. a ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) – dalej pr. wod.



Według mnie będzie to ściek mieszczący się w kategorii ścieku przemysłowego, o którym mowa w art. 9 ust. 1 pkt 17 pr. wod. W opisanym przypadku wyjaśniono, że zakład wprowadza wody wykorzystane do mycia samochodów do szczelnego zbiornika bezodpływowego bez użycia kanalizacji.


Jednakże sądzę, że generalnie jest to rozwiązanie prowadzące do ukierunkowanego, celowego wprowadzenia tych ścieków do ww. zbiornika, w którym będą one przejściowo gromadzone jako nieczystości ciekłe. Zgodnie z definicją podaną w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 391, z późn. zm.) - dalej u.u.c.p.g., ścieki przetrzymywane w takich systemach są zdefiniowane jako nieczystości ciekłe.


Należy także podkreślić, że z racji określonej pojemności omawianego zbiornika zakład musi liczyć się z dalszym zagospodarowaniem tych ścieków, np. poprzez ich okresowe usuwanie za pomocą taboru asenizacyjnego na wyznaczony punkt zlewny (np. kanalizacja zbiorcza, oczyszczalnia gminna). W myśl art. 5 pkt 3b u.u.c.p.g. do obowiązków właściciela tej nieruchomości należy bowiem pozbywanie się zbieranych w ten sposób nieczystości ciekłych w sposób zgodny z wymogami tej ustawy oraz innych odrębnych przepisów.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.