Zmiany wprowadza ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1893).

Sprawdź, jakie zmiany w CEIDG czekają przedsiębiorców

Poza podlegającymi obecnie wpisaniu z urzędu informacjami określonymi w art. 25 ust. 1 pkt 3 oraz 13–19 u.s.d.g., po zmianie są to także: PESEL, REGON, NIP i REGON spółek cywilnych (jeśli zawarto takie umowy) oraz informacja o wykreśleniu przedsiębiorcy z CEIDG. Dodatkowo, po zmianie, wpisaniu z urzędu podlegają też zmiany tych danych i informacji (art. 31 ust. 1 u.s.d.g.).

Zmiany obejmują również zakres informacji przekazywanych przez CEIDG. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 31 ust. 2 u.s.d.g. CEIDG przekazuje drogą elektroniczną niezwłocznie, nie później niż następnego dnia roboczego, określone informacje do:

• Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników (CRP–KEP),

• Głównego Urzędu Statystycznego (GUS),

• Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) oraz

• organów: koncesyjnych, prowadzących rejestry działalności regulowanej oraz właściwych do spraw zezwoleń i licencji.

Zmiany obejmują także proces i zakres przekazywania do CEIDG informacji przez sąd, sąd upadłościowy oraz przez Krajowy Rejestr Karny. Doprecyzowano m.in. zakres przekazywanych informacji oraz formę ich przekazania.

Uwaga!

Wprowadzono zasadę, zgodnie z którą minister gospodarki doręcza pisma przedsiębiorcy wpisanemu do CEIDG wyłącznie na adres do doręczeń podany we wpisie do CEIDG. Jeżeli przedsiębiorca nie dokona zmiany wpisu do CEIDG w przypadku zmiany adresu do doręczeń, doręczenie pisma pod dotychczasowym adresem wywołuje skutek prawny (art. 33a ust. 1 i 2 u.s.d.g.).

Dane zawarte w CEIDG nie mogą być z niej usunięte, chyba że przepisy prawa stanowią inaczej. Natomiast wykreślenie przedsiębiorcy z CEIDG nie oznacza usunięcia danych z wpisu do CEIDG.

CEIDG wykreśla przedsiębiorcę niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni (art. 34 ust. 5 u.s.d.g.):

- w przypadku niezłożenia wniosku o wpis do CEIDG informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej,

- gdy w CEIDG została zgłoszona informacja o prawomocnym orzeczeniu zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, z wyłączeniem orzeczenia zakazu prowadzenia określonej działalności gospodarczej,

- po wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego informacji o zgonie przedsiębiorcy,

Do czynności wymienionych powyżej nie stosuje się przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Ponadto, CEIDG przekazuje drogą elektroniczną niezwłocznie, nie później niż następnego dnia roboczego od dnia wykreślenia przedsiębiorcy z CEIDG, wymienione w tabelce informacje o dokonaniu wykreślenia do CRP–KEP, GUS, ZUS, KRUS oraz do organów: koncesyjnych, prowadzących rejestry działalności regulowanej oraz właściwych do spraw zezwoleń i licencji.

(...)