Wprowadzane zmiany mają na celu usunięcie nieprawidłowości, które zauważyła Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Ustanowiono również szereg regulacji dotyczących jednostek certyfikujących produkty ekologiczne.
Muszą one do dziesiątego dnia każdego miesiąca przekazać Głównemu Inspektorowi Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wykaz producentów ekologicznych, którzy np.: zgłosili podjęcie działalności w zakresie rolnictwa ekologicznego, zostali wyłączeni z kontroli, dokonali zmian w zakresie prowadzonej działalności lub, którym odmówiono przyznania certyfikatu.

Czytaj także: UOKiK: produkty eko tylko z nazwy 

Ważną informacją dla producentów jest fakt, że jeżeli jednostce certyfikującej będą cofnięte upoważnienia, to certyfikaty przez nią wystawione zachowają ważność przez 90 dni. A w tym czasie, aż do dnia objęcia producentów systemem kontroli w innej jednostce uprawnienia posiada Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, której należy przekazać wszelkie dokumenty.
Jeśli natomiast to producent ekologiczny chce zmiany jednostki certyfikującej, to ta dotychczasowa przekazuje nowej jednostce wszystkie dokumenty i informacje dotyczące określonego producenta.

Czytaj także: Komisja chce pomóc kupującym ekologiczne produkty

Dodatkowo Wojewódzki IJHARS może określić odstępstwa od warunków produkcji ekologicznej w wyznaczonych przypadkach. To samo może zrobić minister właściwy do spraw rolnictwa. To jemu jednostka certyfikująca ma obowiązek przedstawić wykaz producentów, którzy spełnili określone wymagania dotyczące produkcji ekologicznej.
Dodano również przepis, który stanowi, że jednostki certyfikujące, w ramach kontroli, mogą zlecić wykonanie analiz w laboratoriach urzędowych. A minister właściwy do spraw rolnictwa wyznaczy odpowiednie laboratoria, zakres wykonywanych analiz oraz odpowiednie wymagania, które ich dotyczą.
Część przepisów ze wskazanej noweli wejdzie w życie 13 lutego. Przepisy te dotyczą osób przeprowadzających kontrole u producentów ekologicznych.

Czytaj także: Ekologiczna żywność zyskuje klientów

Osoba, która po zdaniu egzaminu będzie wpisana do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego będzie wypełniała obowiązek podnoszenia swojej wiedzy nie tak jak dotychczas - poprzez zdawanie egzaminów co 3 lata, ale poprzez szkolenia lub przeprowadzeniu odpowiedniej ilości kontroli.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 5 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o rolnictwie ekologicznym (Dz. U. z 2015 r. poz. 55).

imagesViewer

 

 

Zobacz też książkę pt. Marketing ekologicznych produktów żywnościowych dostępną w internetowej księgarni Profinfo>>>