Miliony drobnych producentów kawy szczególnie dotkliwie odczuwają skutki zmian klimatu, takie jak występowanie anomalii pogodowych, suszy i powodzi czy błyskawiczne rozprzestrzenianie się nowych chorób i szkodników. Zaburzenia rytmu pogodowego znacząco utrudniają uprawę i zbiór kawy ze względu na dużą wrażliwość kawowców na wahania temperatury. W Ameryce Łacińskiej zwiększenie poziomu opadów deszczu, wilgotności i temperatury powietrza doprowadziło do wybuchu epidemii rdzy kawowej, która zmusiła już rolników do wycięcia hektarów drzew.
Rolnikom uprawiającym kawę na trzech kontynentach coraz trudniej jest wyprodukować i sprzedać wystarczającą ilość plonów, aby zapewnić utrzymanie sobie i swoim rodzinom. "My, producenci, jesteśmy pierwszym ogniwem łańcucha oplatającego całą ziemię. To my najdotkliwiej odczuwamy skutki zmian klimatu i dźwigamy na swoich barkach ich ciężar, przy znikomej pomocy z zewnątrz. To po prostu niesprawiedliwe" - mówi Bayardo Betanco, rolnik zrzeszony w spółdzielni producentów kawy Fairtrade PRODECOOP z Nikaragui.
W systemie Fairtrade zrzeszonych jest ponad 800 000 drobnych producentów kawy z 30 krajów świata. Udział w Fairtrade zapewnia im dostęp do fachowej wiedzy rolniczej i funduszy, które mogą przeznaczać na skuteczne przystosowywanie gospodarstw do skutków zmian klimatu i minimalizowanie ich negatywnego wpływu na produkcję.
World Fairtrade Challenge to doskonała okazja dla kawoszy z całego świata na okazanie wsparcia drobnym producentom kawy. Celem akcji jest ustanowienie rekordu liczby filiżanek kawy Fairtrade wypitych w ciągu trzech dni i wysłanie w świat jasnego komunikatu: rolnicy uprawiający kawę mogą liczyć na wsparcie społeczności międzynarodowej w zmaganiach ze skutkami zmian klimatu.
Osoby, które chcą dołączyć do wydarzenia, mogą to zrobić na stronie: www.fairtradechallenge.org. Po rejestracji można utworzyć własną przerwę na kawę i zaprosić na nią innych.
Źródło: Fairtrade Polska