Odpowiedź: spółka powinna zgłosić zmianę do KRS. W tym przypadku zastosowanie znajdzie tzw. zasada jednego okienka, tj. dołączenie do wniosku o zmianę wpisu w KRS także zgłoszeń do innych organów.
Uzasadnienie: zgodnie z art. 26 § 1 pkt 1 i § 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - dalej k.s.h., zgłoszenie spółki jawnej do sądu rejestrowego powinno zawierać m.in. siedzibę i adres spółki, natomiast wszelkie zmiany tych danych powinny zostać zgłoszone sądowi rejestrowemu.
Jak wynika z art. 19 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym - dalej u.k.r.s., wpisu do rejestru KRS (także zmiany wpisu) dokonuje się na wniosek.
Do wniosku składanego do KRS spółka dołącza również:
1) wniosek o zmianę wpisu do REGON,
2) zgłoszenie zmiany danych płatnika składek ZUS,
3) zgłoszenie aktualizacyjne NIP (art. 19b u.k.r.s.).
W takiej sytuacji sąd rejestrowy przesyła z urzędu wymienione wnioski i zgłoszenia niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia dokonania wpisu, odpowiednio do:
1) urzędu statystycznego województwa, na terenie którego przedsiębiorca ma siedzibę, oraz
2) wskazanego przez przedsiębiorcę naczelnika urzędu skarbowego
- wraz z odpisem postanowienia o wpisie i zaświadczeniem o dokonaniu wpisu.
Co ważne, wniosek o wpis do KRS powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, czyli np. od zmiany adresu (art. 22 u.k.r.s.).