Z dniem 19 maja 2013 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 marca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie (Dz. U. poz. 472) .
Wydanie nowego rozporządzenia wynika z konieczności dostosowania obowiązujących przepisów prawnych do potrzeb realizacji celów określonych w opracowanym przez Ministerstwo Gospodarki we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi i następnie przyjętym przez Radę Ministrów dokumencie „Kierunki rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce w latach 2010-2020”. Ponadto celem nowelizacji jest uproszczenie procesu inwestycyjnego w zakresie lokalizacji budowli rolniczych, ujednolicenie nazewnictwa (m.in. wyraz „biogaz” zastąpiono wyrazami „biogaz rolniczy”) oraz dostosowanie przepisów rozporządzenia do obowiązujących przepisów prawnych (m.in. przepisów w zakresie ochrony przeciwpożarowej) oraz do Polskich Norm.
W wyniku nowelizacji w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 7 października 1997 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 132, poz. 877, z późn zm.) wprowadzono m.in. następujące zmiany:
- doprecyzowano pojęcie „budowli rolniczej”,
- uszczegółowiono warunki usytuowania „budowli rolniczych”,
- doprecyzowano warunki bezpieczeństwa pożarowego w zakresie dojść i dojazdów oraz dróg pożarowych,
- uzupełniono szczegółowe wymagania dla zamkniętych zbiorników na płynne odchody zwierzęce,
- wprowadzono wymagania dla zbiorników na produkty pofermentacyjne w postaci płynnej,
- określono odległości zamkniętych zbiorników na płynne odchody zwierzęce oraz zamkniętych zbiorników na produkty pofermentacyjne w postaci płynnej,
- określono nowe odległości dla komór fermentacyjnych i zbiorników biogazu rolniczego (jednocześnie zrezygnowano z uzależnienia odległości od pojemności zbiornika),
- określono nowe odległości dla silosów na zboże i pasze o pojemności do 100 ton oraz większych niż 100 ton,
- określono odległości oraz wymagania budowlane dla silosów na kiszonki,
- wprowdzono nowe wymagania dla żelbetowych elementów budowli rolniczych narażonych na działanie korozji,
- doprecyzowano wymagania dotyczące nośności ogniowej konstrukcji,
- uszczegółowiono wymogi ochrony budowli rolniczych przed wyładowaniami atmosferycznymi,
- zmodyfikowano treść załącznika do rozporządzenia określającego wymiary stref zagrożenia wybuchem dla budowli rolniczych i urządzeń budowlanych z nimi związanych.
Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 25 marca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie (Dz. U. poz. 472)
Zmiana przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie
Z dniem 19 maja br. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie. Wprowadzone przez nowelę zmiany mają zarówno charakter merytorycznych, jak i wyłącznie redakcyjny.