Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


Na tej samej działce są udokumentowane przez jednego przedsiębiorcę dwa złoża oddzielone ze względu na linię energetyczną filarem ochronnym 20 m. Na jedno złoże jest udzielona koncesja przez starostę. Jest złożony do starosty nowy wniosek na udzielenie koncesji na kolejne złoże.

Czy zachodzi tutaj przypadek określony w art. 22 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 613, z późn. zm.) - dalej pr. geol.? Gdyby nie było linii energetycznej, byłoby to oczywiste.

Czy filar ochronny powoduje, że są to złoża, które można eksploatować jednocześnie?


Odpowiedź:

Zgodnie z art. 22 ust. 3 pr. geol., przedsiębiorca, który otrzymał od starosty koncesję na wydobywanie kopaliny ze złoża przylegającego do złoża już objętego koncesją udzieloną temu samemu przedsiębiorcy na ten sam rodzaj działalności, może rozpocząć wydobywanie kopaliny nie wcześniej niż w dniu, w którym decyzja stwierdzająca wygaśnięcie koncesji wcześniejszej stanie się ostateczna.

Powyższe dotyczy złóż przylegających, tzn. takich złóż które mają co najmniej jedną granicę (lub część granicy) wspólną.

W opisanym w pytaniu przypadku nie są to złoża przylegające - brak podstawy do zastosowania art. 22 ust. 3 pr. geol.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.