Odpowiedź: moim zdaniem w wyniku zawieszenia działalności nie dochodzi do likwidacji punktu sprzedaży, która skutkuje wygaśnięciem zezwolenia na sprzedaż alkoholu.
Uzasadnienie: zgodnie z przepisami art. 18 ust. 12 pkt 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – dalej u.w.t.p.a., zezwolenie na sprzedaż alkoholu wygasa w przypadku likwidacji punktu sprzedaży.
Moim zdaniem, zawieszenia działalności nie można utożsamiać z fizyczną likwidacją punktu sprzedaży. W związku z czym, należałoby uznać, że po "odwieszeniu" działalności zezwolenie na sprzedaż alkoholu nadal będzie ważne, oczywiście pod warunkiem spełnienia wymagań określonych w przepisach u.w.t.p.a.
Stanowisko takie potwierdził m.in. WSA w Gdańsku, w wyroku z dnia 10 października 2013 r. (sygn. III SA/Gd 538/13), w którym stwierdził: "Zauważyć należy, że nie można wyprowadzać wniosku o niezaistnieniu likwidacji punktu sprzedaży alkoholu z faktu jedynie zawieszenia, a nie zakończenia działalności gospodarczej." Zdaniem sądu bowiem, likwidacja punktu sprzedaży alkoholu powinna być rozumiana jako rezygnacja ze sprzedaży alkoholu, zaprzestanie sprzedaży alkoholu w danym miejscu (punkcie sprzedaży).
Oczywiście, w razie faktycznej, fizycznej likwidacji punktu sprzedaży, zezwolenie wygaśnie.
Więcej odpowiedzi na pytania z zakresu działalności gospodarczej i podatków znajdziesz w Kompasie Księgowo Kadrowym
Polecamy!