Czy zbiorniki DPPL (tzw. tysiączki) należy traktować zgodnie z ustawą z dnia 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (Dz. U. Nr 63, poz. 638, z późn. zm.) - dalej u.o.o.o. jako opakowanie?


Odpowiedź:

Zbiorniki DPPL są opakowaniami i wprowadzanie ich na rynek wraz z produktem podlega m.in. obowiązkowi zapewnienia poziomów odzysku i recyklingu.


Zbiorniki DPPL należy traktować jak opakowania

Opakowania to w myśl przepisów u.o.o.o. wprowadzone do obrotu wyroby wykonane z jakichkolwiek materiałów, przeznaczone do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji wszelkich produktów, od surowców do towarów przetworzonych, a także części opakowań i elementy pomocnicze połączone z opakowaniami i przeznaczone do tego samego celu co dane opakowanie. Opakowania obejmują kategorie wymienione w art. 3 ust. 2 u.o.o.o.

Opakowania DPPL służą do dostarczania produktów do ich odbiorcy, a więc odpowiadają powyższej definicji i można je zaklasyfikować do opakowań transportowych. Nie ma przy tym znaczenia to, że w odrębnych przepisach - ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz. U. Nr 227, poz. 1367) - DPPL jest traktowane jako urządzenie transportowe. Opakowania te podlegają więc zarówno przepisom u.o.o.o. m.in. w zakresie spełnienia wymagań dotyczących zawartości metali ciężkich w opakowaniu jak i przepisom ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 90, poz. 607, z późn. zm.) w zakresie zapewnienia poziomów odzysku i recyklingu i ewentualnie zapłacenia opłaty produktowej.

Opakowanie DPPL bardzo często występuje w formie opakowania złożonego. Części tego opakowania dają się jednak w prosty sposób (ręcznie lub za pomocą prostych narzędzi) rozdzielić, a więc należy je traktować jako opakowanie złożone. W takim przypadku poszczególne składniki opakowania złożonego powinny być traktowane tak jakby wprowadzano nie jedno, ale np. dwa czy trzy opakowania (każda część jest rozliczana odrębnie).