Odpowiedź: jeżeli dochody podatnika z działalności gospodarczej opodatkowane są na zasadach ogólnych wg skali podatkowej, to fakt zawieszenia działalności gospodarczej nie jest przeszkodą do wspólnego rozliczenia małżonków.
Uzasadnienie: na możliwość wspólnego rozliczenia dochodów uzyskanych przez małżonków wskazuje art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f.
Małżonkowie, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, skorzystać z łącznego opodatkowania.
Stosownie do art. 6 ust. 8 u.p.d.o.f. z tej preferencji w rozliczaniu dochodów nie mogą skorzystać małżonkowie w sytuacji, gdy chociażby do jednego z nich, miały zastosowanie przepisy art. 30c, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.
Wspólne opodatkowanie małżonków w opisanej sprawie byłoby wykluczone gdyby podatnik prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów rozliczał podatek dochodowy przy zastosowaniu 19% liniowej stawki.
Podatnik wskazuje, że rozlicza się na zasadach ogólnych. Zakładam, że podatek jest obliczany wg skali; to zaś oznacza, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wspólnego rozliczenia.
Bez znaczenia będzie przy tym okoliczność czy podatnik uzyska dochód czy poniesie stratę.
Jeżeli jednak, podatnik korzysta z opodatkowania podatkiem liniowym w wysokości 19%, wówczas wspólne opodatkowanie małżonków jest wykluczone. Małżonkowie nie mogliby by się rozliczyć wspólnie nawet gdyby z działalności została poniesiona strata, a także wtedy gdyby działalność gospodarcza była zawieszona przez cały rok podatkowy. Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacji z dnia 31 sierpnia 2011 r., IPPB4/415-534/11-5/JK2 wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.
 
Więcej odpowiedzi na pytania z zakresu działalności gospodarczej i podatków znajdziesz w Kompasie Księgowo Kadrowym