Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą rozliczająca się podatkiem od przychodów ewidencjonowanych od września zawiesiła działalność gospodarczą na trzy lata.
Czy osoba taka może zgłosić się jako osoba bezrobotna?
Czy przez okres trzech lat nie może podjąć żadnej pracy zarobkowej (takie oświadczenie określono w urzędzie pracy)?
Odpowiedź: tak, w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej można zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i uzyskać status bezrobotnego.
Uzasadnienie: przesłanki, jakie należy spełnić, aby uzyskać status bezrobotnego określone są w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 149 z późn. zm.) – dalej u.p.z. Jak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 2 f u.p.z. w przypadku osoby wpisanej do ewidencji działalności gospodarczej, która ubiega się o przyznanie statusu osoby bezrobotnej niezbędnym jest zgłoszenie do ewidencji działalności gospodarczej wniosku o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej. Po drugie warunkiem dopuszczalności uznania takiej osoby za bezrobotną jest to, aby nie upłynął jeszcze okres zawieszenia tej działalności. Możliwość przyznania statusu bezrobotnego przedsiębiorcy, który zawiesił prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą zależy jednocześnie od tego, czy spełnia on pozostałe przesłanki określone w wymienionym na wstępie przepisie (m.in. czy nie osiągnął wieku emerytalnego, czy nie osiąga przychodów w wysokości przekraczającej wskazane w przepisach limity itd.). Taka osoba pod może też ubiegać się o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych – z tym, że zasiłek dla przedsiębiorców, którzy zawiesili działalność gospodarczą przysługuje dopiero po 90 dniach o zarejestrowania się w urzędzie pracy (art. 75 ust. 2 pkt 2 u.p.z.).
Niestety nie znając bliższych szczegółów trudno odnieść się do oświadczenia o niepodejmowaniu pracy zarobkowej przez okres kolejnych 3 lat, jakiego wymagać ma urząd pracy. Wydaje się, że chodzić tu może o nie podejmowanie działalności gospodarczej we wskazanym okresie. Istotą zawieszenia działalności gospodarczej jest bowiem nie wykonywanie takiej działalności w okresie zawieszenia i nie osiąganie bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, co wynika z art. 14 a ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584 z późn. zm.).