Pytanie:
Czy zastosowanie windy ma sens dla budynków użyteczności publicznej, konkretnie budynków biurowo-sztabowych znajdujących się na terenach zamkniętych w czasie przebudowy, rozbudowy czy zmiany sposobu użytkowania, nawet wtedy, gdy uwzględniono w dokumentacji projektowej, że do takiego budynku osoby niepełnosprawne nie będą miały wstępu?

Jaką procedurę należy przyjąć, aby od tego wymogu odstąpić?
Czy należy uzyskać odstępstwo w trybie § 2 ust. 2 pkt 1 r.w.t., wpisując i opisując w dokumentacji niekorzystanie osób niepełnosprawnych z budynku?

Odpowiedź:

Zasadniczo należy wyposażyć tego typu budynek w dźwig osobowy. W przypadku przebudowy, rozbudowy nadbudowy lub zmiany sposobu użytkowania istnieje jednak możliwość zastosowania innych rozwiązań niż określone w r.w.t.b.

Uzasadnienie:
Zgodnie z § 54 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - dalej r.w.t. "budynek użyteczności publicznej, budynek mieszkalny wielorodzinny, budynek zamieszkania zbiorowego niebędący budynkiem koszarowym oraz każdy inny budynek mający najwyższą kondygnację z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt więcej niż 50 osób, w których różnica poziomów posadzek pomiędzy pierwszą i najwyższą kondygnacją nadziemną, niestanowiącą drugiego poziomu w mieszkaniu dwupoziomowym, przekracza 9,5 m, a także mający dwie lub więcej kondygnacji nadziemnych budynek opieki zdrowotnej i budynek opieki społecznej należy wyposażyć w dźwig osobowy".
Zarówno ten przepis, jak i inne przepisy rozporządzenia nie zwalniają wprost z obowiązku wyposażania w dźwig osobowy budynku biurowo-sztabowego, znajdującego się na terenach zamkniętych. Dlatego też zasadniczo należy wyposażyć tego typu budynek w dźwig osobowy. W przypadku przebudowy, rozbudowy nadbudowy lub zmiany sposobu użytkowania istnieje jednak możliwość zastosowania innych rozwiązań niż określone w r.w.t.b.

Zgodnie bowiem z § 2 ust. 2 pkt 1 tego rozporządzenia w przypadku przebudowy, rozbudowy, nadbudowy lub zmiany sposobu użytkowania "budynków o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 1.000 m2 wymagania, o których mowa w § 1, mogą być spełnione w sposób inny niż określony w rozporządzeniu, stosownie do wskazań ekspertyzy technicznej właściwej jednostki badawczo-rozwojowej albo rzeczoznawcy budowlanego oraz do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, uzgodnionych z właściwym komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej lub państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, odpowiednio do przedmiotu tej ekspertyzy".