Jak poinformował w czwartek Urząd Gminy w Żarkach, projekt pozwoli zrewitalizować młyn i jego otoczenie, nadając mu nowe funkcje – kulturalne, edukacyjne, turystyczne i społeczne.
Młyn to budynek o powierzchni ponad 560 mkw. W planach jest dobudowanie klatki schodowej z windą, ocieplenie murów, remont dachu, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji elektrycznej, założenie instalacji wodno – kanalizacyjnej i teleinformatycznej oraz centralnego ogrzewania. Konserwacji poddane będzie wyposażenie młyna. Pomieszczenia obiektu zostaną zaaranżowane pod funkcje wystawiennicze, edukacyjne i szkoleniowe.
„To ostatni moment na uratowanie tego budynku. Od kilku lat jest naszą własnością. Zabezpieczamy go doraźnie, ale dach zaczyna już przeciekać, niszczeje wnętrze i unikatowe wyposażenie młyna. Do środka mimo zabezpieczeń dostają się chuligani” – powiedział burmistrz Żarek Klemens Podlejski.
„Rewitalizacja obiektu da nam szansę na wpisanie się w Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Podniesie to rangę kulturalną i turystyczną małego miasteczka na Jurze, jakim są Żarki” – dodał.
Do popularności przyszłego muzeum może się przyczynić fakt, że młyn znajduje się uczęszczanej drodze wojewódzkiej nr 789, gdzie przez cały rok przejeżdżają wycieczki autokarowe, turyści indywidualni, pielgrzymi zmierzający do Sanktuarium Leśniowskiego, czy jadący w kierunku zamków w Mirowie i Bobolicach na Szlaku Orlich Gniazd.
Projekt zdobył dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
lun/ ls/