W rejestrze klauzul zakazanych pojawił się nowy wpis z postanowieniem, pochodzącym z regulaminu portalu internetowego pośredniczącego w poszukiwaniu pracy:
"Serwis (...) nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki wykorzystania przez użytkownika lub inną osobę materiałów i informacji uzyskanych za pośrednictwem serwisu, w tym także materiałów i informacji uzyskanych przez użytkownika za pośrednictwem odpłatnych usług oferowanych przez serwis".
Całkowite wyłączenie odpowiedzialności przedsiębiorcy za konsekwencje poniesione przez konsumenta w związku z realizacją umowy jest sprzeczne z art. 473 § 2 k.c., stanowiącym, że nieważne jest zastrzeżenie, iż dłużnik nie będzie odpowiedzialny za szkodę, którą może wyrządzić wierzycielowi umyślnie. I choć strony mogą, zgodnie z zasadą swobody kontraktowania, kształtować według uznania odpowiedzialność z tytułu niewykonania zobowiązania, to wskazany przepis wyznacza minimalną granicę w kwestii umownej modyfikacji odpowiedzialności (podobnie: wyrok SA w Warszawie z dnia 14 listopada 2012 r., VI ACa 802/12). Granicą tą jest umyślne, a zatem w sposób wysoce naganny, wyrządzenie szkody.
Zakazaną klauzulę umowną wpisano do rejestru UOKiK pod poz. 6055, na mocy orzeczenia XVII AmC 4544/13 z 18 marca br.
 
Małgorzata Sowa-Grajewska