Decyduje faktyczne zamieszkiwanie
Domki letniskowe oraz nieruchomości wykorzystywane na cele rekreacyjno-wypoczynkowe nie są zasadniczo wykorzystywane do zamieszkiwania, tylko w celu czasowego przebywania w związku z wypoczynkiem – jeśli tak faktycznie jest to nieruchomości te należy zaliczyć do kategorii nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, ale powstają na nich odpady komunalne.
Nowelizacja dała nowe możliwości
Obowiązująca od 1 lutego br. nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 28 listopada 2014 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 87) wprowadziła do ustawy art. 6j ust. 3b, który daje możliwość ustalenia ryczałtowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok od domku letniskowego lub od innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.
Rada gminy decyduje
Podkreślenia wymaga, że przepis ten dotyczy tych nieruchomości, w stosunku do których rada gminy podjęła uchwałę o odbieraniu odpadów komunalnych. To od woli rady gminy zależy bowiem objęcie niezamieszkanych nieruchomości zorganizowanym przez gminę systemem odbierania odpadów komunalnych lub nie. Jeżeli rada gminy zdecyduje się na objęcie systemem zagospodarowania odpadów komunalnych tych nieruchomości, jest także zobowiązana do ustalenia ryczałtowej stawki opłaty dla takich nieruchomości.
Tylko stawka ryczałtowa
Co ważne - stawka ta nie może być zależna od okresu przebywania na danej nieruchomości w ciągu roku, czyli faktycznego okresu wytwarzania odpadów. Dlatego ustawodawca przewidział tu wyłącznie stawkę ryczałtową.