Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Na terenie zakładu eksploatowana jest instalacja, wskutek czego powstają odpady niebezpieczne w ilości: kod 15 02 02* - 0,6 Mg/rok, kod 13 01 10* - 0,7 mg/rok. Czy w związku z powyższym zakład jest zobligowany do uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów? Artykuł 180a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm.) - dalej p.o.ś. wyraźnie mówi, że w przypadku odpadów niebezpiecznych (na terenie zakładu są dwa rodzaje odpadów niebezpiecznych) pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest wymagane tylko do wytwarzania tych odpadów niebezpiecznych, które mają masę powyżej 1 Mg rocznie.


Odpowiedź:

Odpady, o których mowa w treści pytania, to klasyfikowane pod kodem 13 01 10* mineralne oleje hydrauliczne niezawierające związków chlorowcoorganicznych oraz ujęte pod kodem 15 02 02* sorbenty, materiały filtracyjne (w tym filtry olejowe nieujęte w innych grupach), tkaniny do wycierania (np. szmaty, ścierki) i ubrania ochronne zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (np. PCB).


Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj odpadu stanowią odpad niebezpieczny, zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. Nr 112, poz. 1206).


Zakładając, że ilość odpadowych olejów została podana z zastosowaniem błędnej jednostki (mg) i przyjmując, że tak jak w przypadku sorbentów chodzi o roczną ilość odpadów wyrażoną w Mg, należy zauważyć, że w analizowanej sytuacji odpady niebezpieczne wytwarzane są w ilości 1,3 Mg rocznie. Z treści pytania wynika również, że odpady wytwarzane są wskutek eksploatacji instalacji.


Zgodnie z art. 180 pkt 3 p.o.ś, eksploatacja instalacji powodująca wytwarzanie odpadów jest dozwolona po uzyskaniu pozwolenia, jeżeli jest ono wymagane. Natomiast pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest wymagane do wytwarzania odpadów niebezpiecznych o masie powyżej 1 Mg rocznie, co wynika z art. 180a pkt 1 p.o.ś. Biorąc pod uwagę powyższe, w mojej ocenie w analizowanej sytuacji prowadzący instalację jest zobligowany do uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.