Spółka akcyjna MegaFon z siedzibą w Moskwie jest jednym z największych operatorów telefonii komórkowej i telekomunikacji w Rosji. W lutym 2023 r. została umieszczona na unijnej liście sankcyjnej, czyli wykazie podmiotów objętych środkami ograniczającymi przyjętymi przez Unię Europejską. Rada, decydując o wpisie, argumentowała, że MegaFon udziela bezpośredniego wsparcia rosyjskiemu kompleksowi wojskowemu i przemysłowemu w wojnie napastniczej przeciwko Ukrainie.

Zobacz w LEX: Skarga wniesiona w dniu 13 kwietnia 2023 r. - MegaFon/Rada >

Sankcje na MegaFon

Decyzja Rady zakazuje w szczególności europejskim podmiotom sprzedaży, dostawy, przekazywania lub wywozu na rzecz MegaFonu towarów i technologii podwójnego zastosowania oraz udzielania pomocy technicznej lub finansowej w związku z tymi towarami i technologiami. Sankcje na spółkę zostały dwukrotnie przedłużone: w lipcu 2023 r. i w styczniu 2024 r.

MegaFon uważa, że podjęte przeciw niemu środku są pozbawione uzasadnienia i obarczone błędem w ocenie oraz naruszają jego prawo do obrony i zasadę proporcjonalności. Wniósł skargę do Sądu UE, domagając się stwierdzenia nieważności dotyczących go aktów Rady.

Czytaj także: Sankcje na handel z Rosją i Białorusią zostaną zaostrzone zdecydował Sejm

Wyrok w sprawie spółki MegaFon

15 stycznia 2025 r. Sąd oddalił skargę rosyjskiej spółki w całości, w komunikacie przedstawił zaś najistotniejsze motywy wyroku (sprawa T-193/23). Wynika z niego, że:

  • Rada przedstawiła szczegółowe i konkretne powody, dla których postanowiła zastosować środki ograniczające wobec MegaFonu;
  • Środki sankcyjne mają na celu zapobieżenie nabywaniu przez ważny podmiot sektora telefonii komórkowej w Rosji niektórych towarów i technologii, które mogą być wykorzystywane do wspierania rosyjskiej napaści na Ukrainę, w szczególności przez świadczenie usług telekomunikacyjnych na rzecz rosyjskiej armii;
  • Rada nie naruszyła prawa do obrony i nie miała obowiązku wysłuchania MegaFonu przed umieszczeniem go w wyżej wymienionym wykazie (takie działanie zniweczyłoby efekt zaskoczenia gwarantujący skuteczność tego umieszczenia);
  • Rada nie miała obowiązku informowania MegaFonu o zamiarze przedłużanie obowiązywania środków ograniczających;
  • Rada nie popełniła błędu w ocenie, umieszczając i pozostawiając MegaFon w spornych wykazach.

- Wreszcie, chociaż rozpatrywane środki ograniczają wolność prowadzenia działalności gospodarczej przez MegaFon i wpływają na jego reputację, nie stanowią nieproporcjonalnej i nieakceptowalnej ingerencji. W szczególności sąd zauważył, że odpowiadają one celowi interesu ogólnego o podstawowym znaczeniu dla wspólnoty międzynarodowej. Niezbędny i odpowiedni charakter tych środków pozwala na jego skuteczną realizację – czytamy w podsumowaniu.