Odpowiedź: dla pracowników otrzymujących wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania, określonego stawką miesięczną, dodatek za pracę w porze nocnej oraz z tytułu pracy nadliczbowej ustala się dzieląc wynagrodzenie przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu ustaloną zgodnie z art. 130 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502) – dalej k.p.
Czytaj: Mały pracodawca musi przestrzegać przepisów o czasie pracy
Uzasadnienie: zgodnie z § 4b rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 62, poz. 289 z późn. zm.) - dalej r.s.u.w., przy ustalaniu dodatkowego wynagrodzenia przysługującego na podstawie art. 1518 § 1 k.p., za godzinę pracy w porze nocnej minimalne wynagrodzenie za pracę przewidziane w tym przepisie dzieli się przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.
Zgodnie natomiast z § 4 r.s.u.w. przy ustalaniu wynagrodzenia określonego procentowo w celu obliczenia wynagrodzenia: za czas niewykonywania pracy, jeżeli pracownik był gotów do jej wykonania, oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju (art. 81 § 1 k.p.), dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 1511 § 3 k.p.) oraz wynagrodzenia za czas dyżuru (art. 1515 § 3 k.p.) stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop.
W celu obliczenia należności określonych wyżej za jedną godzinę:
1) według składników wynagrodzenia określonych w stawce miesięcznej w stałej wysokości - należy tę stawkę podzielić przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
2) według zmiennych składników wynagrodzenia - wynagrodzenie ustalone według zasad określonych w ust. 1 dzieli się przez liczbę godzin przepracowanych przez pracownika w okresie, z którego ustala się to wynagrodzenie.
Dokładna wysokość wynagrodzenia za 1 godzinę pracy nocnej oraz dodatku za pracę nadliczbową zależy więc od liczby godzin, do przepracowania w danym miesiącu. Przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu, należy przy tym rozumieć obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy obliczony zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 130 k.p., na dany miesiąc. Dokonując przedmiotowego obliczenia nie bierze się zatem pod uwagę liczby faktycznie przepracowanych przez pracownika godzin w danym miesiącu.
Tym samym dokonując obliczenia należnego pracownikowi dodatku za pracę w porze nocnej oraz dodatku z tytułu pracy nadliczbowej w grudniu 2014 r. jako liczbę godzin przypadających do przepracowania należy uznać liczbę 168 godzin.