Wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy na planie filmowym

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozporządzeniem z dnia 15 marca 2011 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji filmowej (Dz. U. Nr 75, poz. 401) – dalej r.b.h.f. określił wymagania bhp przy produkcji filmów oraz świadczeniu usług filmowych.
Zgodnie z r.b.h.f. producent filmu pełni rolę pracodawcy i jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy wszystkim osobom biorącym udział w produkcji filmu. Ponadto producent filmu oraz wszyscy pracodawcy osób biorących udział w produkcji filmu są obowiązani wyznaczyć koordynatora do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy najpóźniej na 14 dni przed planowanym dniem rozpoczęcia zdjęć. Koordynator do spraw bhp powinien sprawować nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy wszystkich osób biorących udział w produkcji filmu.
Również scenopisy i dokumentacja techniczna filmu powinny uwzględniać organizację pracy w sposób bezpieczny i higieniczny w każdej fazie produkcji filmu.

 

Cena promocyjna: 259 zł

|

Cena regularna: 259 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł



Z kolei obowiązkiem kierownika produkcji filmu jest sporządzenie Szczegółowego planu zabezpieczeń dla wszelkich prac zdjęciowych oraz zapewnienie jego realizacji. Plan zabezpieczeń kaskaderskich powinien sporządzić kaskader-koordynator, który następnie powinien być odpowiedzialny za jego realizację.
Zgodnie z r.b.h.f. prace niebezpieczne realizowane w środowisku nieznanym lub szczególnie trudnym, w szczególności w obiektach przemysłowych, w kopalniach, na morzu, w górach, na pustyniach oraz w dżunglach, powinny być poprzedzone pisemnymi konsultacjami ze specjalistami branżowymi w celu określenia odpowiednich środków zabezpieczających.
Wszyscy członkowie grupy zdjęciowej powinni być zapoznani z zasadami i przepisami bhp przy produkcji filmowej oraz wyposażeni w środki ochrony indywidualnej oraz w środki do udzielenia pierwszej pomocy.

Dzieci uczestniczące w zdjęciach

Dzieci uczestniczące w zdjęciach powinny znajdować się pod opieką swoich opiekunów lub innych osób dorosłych, którym za zgodą opiekunów powierzono opiekę. Zgodnie z art. 304(5) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko do ukończenia przez nie 16 roku życia jest dozwolone wyłącznie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową i wymaga uprzedniej zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna tego dziecka, a także zezwolenia właściwego inspektora pracy.

Sprawdź w LEX:

Wykonywanie pracy przez dzieci - PROCEDURA >

Czy można zatrudnić na umowę zlecenie chłopca, który nie ma ukończonych 13 lat do lekkich prac? >

Czy zatrudniając dziecko należy każdorazowo uzyskać zgodę ustawowego opiekuna oraz zezwolenie właściwego inspektora pracy? >

Kaskaderzy

Czynności kaskaderskie należy powierzać wyłącznie osobom posiadającym umiejętności odpowiednie do ich wykonywania, w szczególności osobom, których umiejętności zostały stwierdzone dokumentem wydanym na podstawie odnośnych przepisów. Za czynności kaskaderskie uważa się czynności, których wykonywanie na planie filmowym wymaga specjalnych umiejętności i jednocześnie szczególnej sprawności psychofizycznej. Osoba wykonująca te czynności jest obowiązana posiadać orzeczenie lekarza medycyny pracy o zdolności do ich wykonywania.

Czytaj też: BHP przy produkcji filmowej >

Prace z zastosowaniem efektów pirotechnicznych zalicza się do prac szczególnie niebezpiecznych i wymagających zastosowania środków ochrony zbiorowej i indywidualnej. Odtwarzanie efektów pirotechnicznych na planie filmowym, w szczególności z wykorzystaniem broni, amunicji, materiałów pirotechnicznych lub wybuchowych, należy powierzać osobom posiadającym odpowiednie uprawnienia w tym zakresie. W przypadku używania na planie zdjęciowym ognia otwartego lub efektów pirotechnicznych, a także efektów specjalnych z ogniem należy stosować środki ochrony przeciwpożarowej przewidziane w szczególności dla prac niebezpiecznych pod względem pożarowym oraz prac z użyciem materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego. Zabronione jest wywieranie wpływu na wszystkie osoby wykonujące czynności zwiększonego ryzyka celem przyspieszenia wykonania tych czynności.

 

 

Rekwizyty i urządzenia markujące

Rekwizyty i urządzenia markujące powinny być wykonywane, instalowane, użytkowane, przechowywane i przewożone w sposób zapewniający bezpieczeństwo i higienę użytkowników oraz otoczenia. Także materiały i substancje oraz maszyny i urządzenia używane do markowania zjawisk fizycznych i atmosferycznych, w szczególności śniegu, mgły, kurzu, dymu i barwienia powietrza, nie mogą zagrażać życiu i zdrowiu osób biorących udział w realizacji scen z udziałem tych zjawisk ani prowadzić do degradacji środowiska.

Charakteryzacja

Powłoki charakteryzatorskie o działaniu utrudniającym proces wymiany powietrznej i cieplnej organizmu nie powinny być stosowane do pokrywania więcej niż 30% powierzchni ciała. Należy w związku z tym unikać sytuacji, w których osoby pozostają w stanie ucharakteryzowania przez ponad 2 godziny, w szczególności ucharakteryzowane powłokami, o których wyżej mowa.
W czasie trwania zdjęć przeglądy i naprawy ww. instalacji powinien wykonywać elektryk dyżurny, posiadający aktualne kwalifikacje. Należy ograniczać czas przebywania pracowników oraz innych osób w pełnym oświetleniu produkcyjnym, a pełne oświetlenie produkcyjne planu zdjęciowego należy stosować tylko podczas generalnych prób oświetlenia oraz podczas wykonywania zdjęć. Personel obsługi planu zdjęciowego powinien stosować okulary ochronne lub daszki ochronne.

Budowa lub rozbiórka dekoracji filmowych

Budowa lub rozbiórka dekoracji filmowych powinna być wykonywana zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Elementy dekoracji poddawane w obecności ludzi niebezpiecznym efektom na planie zdjęciowym, w szczególności efektom wyburzania lub zawalania, należy wykonywać z materiałów niestwarzających zagrożenia. Za materiały niestwarzające zagrożenia uważa się w szczególności tworzywa sztuczne, balsę, korek oraz zaprawę niepalną.

Transport filmowego sprzętu technicznego

Transport filmowego sprzętu technicznego powinien odbywać się w dostosowanych do tego pojemnikach, obudowach, skrzyniach lub zwijadłach, chroniących sprzęt przed uszkodzeniem i ułatwiających transport. Urządzenia te powinny być wyposażone w uchwyty.