Czy wykaz tych obiektów, zawartych w art. 20 ust. 3 pkt 2 pr. bud. ma charakter wyczerpujący?
Czy dla przykładu projekt wewnętrznych i zewnętrznych instalacji w budynkach niewymienionych w przepisie, wymaga sprawdzenia przez projektanta z odpowiednimi uprawnieniami?
Odpowiedź
Wyliczenie zawarte w art. 20 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.) - dalej pr. bud. nie ma charakteru wyczerpującego, o czym świadczy użyty zwrot "jak". Powyższy zwrot potwierdza, że mamy do czynienia z przykładowym wyliczeniem przesłanek określonych w omawianym przepisie, co daje pewien luz decyzyjny organom administracji architektoniczno-budowlanej.
Wskazane organy każdorazowo dokonują więc oceny, czy w konkretnym przypadku mamy do czynienia z projektem obiektów budowlanych o prostej konstrukcji, jak: budynki mieszkalne jednorodzinne, niewielkie obiekty gospodarcze, inwentarskie i składowe, czy też nie.
W przypadku projektu instalacji wewnętrznych i zewnętrznych ocenie będzie podlegał charakter obiektu, który jak wynika z wcześniejszych rozważań, nie musi być literalnie wskazany w omawianym przepisie.
Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż organ administracji architektoniczno-budowlanej nie ma całkowitej swobody w zakresie stawiania wymogów, które nie znajdują bezpośredniego potwierdzenia w przepisie powszechnie obowiązującym.