Czy wobec tego zaistnieje konieczność przesunięcia zbiornika (pokrywy) do wymaganych 2 m od granicy?

Odpowiedź

Zgodnie z art. 50 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud., w przypadkach innych niż określone w art. 48 ust. 1 lub w art. 49b ust. 1 pr. bud. właściwy organ wstrzymuje postanowieniem prowadzenie robót budowlanych wykonywanych w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę bądź w przepisach.


W przedmiotowym przypadku inwestor dopuścił się istotnego odstąpienia w zakresie nieprawidłowej lokalizacji zbiornika bezodpływowego, zatem organ powinien w okresie 2 miesięcy od wydania postanowienia, o którym mowa powyżej, nałożyć na inwestora, określając termin wykonania, obowiązek sporządzenia i przedstawienia projektu budowlanego zamiennego, uwzględniającego zmiany wynikające z dotychczas wykonanych robót budowlanych oraz - w razie potrzeby - wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem.

W tym przypadku oznacza to konieczność zmiany lokalizacji zbiornika bezodpływowego i usytuowanie go w sposób zgodny z postanowieniami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) – dalej r.w.t., w tym przypadku – zakładając, że inwestycja realizowana jest w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualne, stosownie do treści § 36 ust. 2 pkt 2 r.w.t., tj. na odległość 2 m.