Inwestor prowadząc roboty budowlane na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego, wykonał studnię chłonną, do której odprowadzane są wody opadowe za pomocą rur drenażowych. Studnia nie była objęta projektem budowlanym.

Czy w takiej sytuacji należy stwierdzić, że inwestor odstąpił w sposób istotny od warunków pozwolenia na budowę i PINB winien podjąć postępowanie w trybie art. 50 ust. 1 pkt 4 i art. 51 ust. 1 pkt 3 pr. bud.?

Czy studnia chłonna wraz z drenażem stanowi odrębną inwestycję i urządzenie wodne wskazane w art. 82 ust. 3 pkt 2?

Odpowiedź

Odpowiadając na zadane pytanie w pierwszej kolejności przesądzić należy czy uzyskana przez inwestora decyzja o pozwoleniu na budowę przewidywała jakąkolwiek instalację odprowadzającą wody opadowe. Jeżeli tak, to realizacja studni chłonnej, a tym samym jak należy założyć wykonanie przez inwestora odmiennego sposobu odprowadzana wód opadowych, stanowiło odstępstwo od zatwierdzonego projektu budowlanego.

Kwalifikacja takiego odstępstwa jako istotnego lub nieistotnego zależeć będzie od konkretnych rozwiązań przyjętych w danym przypadku, z uwzględnieniem przepisu art. 36a ust. 5 pr. bud., przy czym warto w tym miejscu przywołać wyrok sądu administracyjnego wydany w podobnej sprawie, zgodnie z którym tego rodzaju odstępstwo nie ma charakteru istotnego w rozumieniu art. 50 ust. 1 pkt 4 w zw. z art. 36a ust. 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud. [por. wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 stycznia 2009 r., II SA/Gl 743/08, LEX nr 569052]. Gdyby jednak zrealizowane roboty zostały zakwalifikowane jako wykonane w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę bądź w przepisach (art. 50 ust. 1 pkt 4 pr. bud.) ich legalizacja powinna zostać dokonana w trybie art. 51 ust. 1 pkt 3 pr. bud.

Ewentualnie, jeśli wybudowanie studni wodnej stanowiło de facto realizację obiektu niepowiązanego w żaden sposób z pierwotną inwestycją (co raczej trudno jest przyjąć w opisanym w pytaniu stanie faktycznym), to roboty budowlane polegające na wykonaniu studni chłonnej oraz powiązanych z nią rur drenażowych należy, w mojej ocenie, zakwalifikować jako roboty budowlane dotyczące obiektów służących kształtowaniu zasobów wodnych i korzystaniu z nich, a więc roboty, o których mowa w art. 82 ust. 3 pkt 2 pr. bud.