Pozwolenie było wydane na przebudowę budynku usługowego i w projekcie przewidziano tylko klatki z parteru na piętro, natomiast na poddasze miała być tylko klapa.

Odpowiedź

Wykonanie w budynku usługowym klatki schodowej wewnętrznej na poddasze, zamiast klapy, przewidzianej w zatwierdzonym projekcie budowlanym, należy uznać za istotne odstępstwo od projektu budowlanego w rozumieniu art. 36a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud.

Uzasadnienie

Przepis art. 36a ust. 1 pr. bud. wyraża zasadę, ze istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Jednocześnie art. 36a ust. 5 pr. bud. dopuszcza nieistotne odstąpienie od projektu bez uzyskania decyzji o zmianie decyzji o pozwoleniu na budowę. W świetle przepisu art. 36a ust. 5 pkt 2 pr. bud. można powiedzieć, że istotne odstąpienie ma miejsce wówczas, gdy dotyczy charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji. To, czy w danym przypadku odstąpienie od projektu zostanie uznane za istotne odstąpienie, w rozumieniu art. 36a pr. bud., zależy od okoliczności faktycznych konkretnej sprawy administracyjnej. Kwestia oceny istotności tych odstępstw pozostawiona została uznaniu administracyjnemu. Uznanie to nie może być jednak dowolne.

Bez wątpienia za roboty budowlane wykonywane w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu uznać należy m.in. roboty, w wyniku których dochodzi do zmiany charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji - zob. wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2010 r., II OSK 1031/09, LEX 746397. Orzecznictwo sądowoadministracyjne wskazuje, że wykonanie dodatkowej wewnętrznej klatki schodowej, nieprzewidzianej w zatwierdzonym projekcie budowlanym oznacza, że inwestor w sposób istotny odstąpił od zatwierdzonego projektu budowlanego oraz warunków decyzji pozwolenia na budowę, w zakresie charakterystycznych parametrów obiektu – zob. wyrok WSA z dnia 22 grudnia 2011 r., II SA/Kr 1509/11.

Należy pamiętać, że do kubatury budynku nie podlegają wliczeniu jedynie schody zewnętrzne – dlatego też wykonanie schodów zewnętrznych nie wpływa na kubaturę obiektu – zob. § 3 pkt 24 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) – dalej r.w.t. W świetle przepisów r.w.t. nie można tego powiedzieć o klatkach schodowych usytuowanych wewnątrz budynku.