Przygotowania do rewitalizacji tego zabytkowego kompleksu trwają od ubiegłego roku. Wiosną w dawnej fabryce odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Architektoniczne, w których uczestniczyło 22 studentów z Polski, Czech i Słowacji. Zadaniem studentów było wypracowanie pomysłów a następnie przygotowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej w konkursie architektonicznym. Na opracowanie koncepcji mieli cztery miesiące.
Konkurs wygrał dwuosobowy zespół z Politechniki Śląskiej w Gliwicach - Karolina Stach i Karolina Sewera. "Zaproponowały jasny schemat komunikacyjny obejmujący cały teren kompleksu poprzez wyznaczenie głównych pasaży dla pieszych - otwartych i krytych. Zaproponowały również wprowadzenie systemu przeszkleń w budynkach - za ich sprawą kondygnacje staną się jaśniejsze, bardziej doświetlone" - powiedział PAP prezes Fundacji Giesche Rafał Wyszyński.
Studenci, którzy wzięli udział w konkursie mieli również za zadanie wyznaczyć miejsca na kawiarnię, galerię artystyczną, muzeum porcelany, biura, czy manufakturę dla młodych twórców. "Konkurs pozwolił na pozyskanie otwartych koncepcji i idei w związku z planowaną rewitalizacją kompleksu, gdzie powstaje Park Przemysłowo-Technologiczny +Porcelana Śląska Park+" - dodał Wyszyński.
Kompleks fabryczny zajmuje 3,5 ha, do zagospodarowania są budynki o łącznej powierzchni 22 tys. m kw. Najstarszy z nich pochodzi z końca XIX wieku.
Konkurs architektoniczny "Porcelanowa XXIII-Rewitalizacja" organizowany był przez Fundację Giesche oraz Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Projekt - jak poinformowali organizatorzy wydarzenia - wpisuje się w "model ocalenia pięknej architektury przemysłowego Śląska".
Wyszyński dodał, że dawna fabryka porcelany będzie również tematem prac semestralnych ok. 20 studentów z Politechniki Śląskiej. Efekty zostaną zaprezentowane pod koniec pierwszego semestru studiów.
Fundacja Giesche powstała w Katowicach w 2012 roku, w miejscu, gdzie od lat dwudziestych ubiegłego wieku produkowano znaną w całej Europie porcelanę sygnowaną znakiem Giesche. Obecnie, nowi właściciele starej fabryki porcelany są na etapie tworzenia w jej postindustrialnych budynkach nowoczesnego Parku Technologicznego i Centrum Designu, na które otrzymali dofinansowanie w wys. blisko 4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Środki zostaną m.in. przeznaczone na przebudowę dwóch budynków i zagospodarowanie terenu.